עובדות מעבדה משיקות מבחנות, רופאים שרים בחדר הניתוח, אחיות מפזזות ופקידות קבלה מרקדות על שולחנות – את כל אלה ניתן למצוא בסרטון ראשון מסוגו בארץ שהפיק בית החולים הדסה. בשבוע שעבר הוקרן הסרט לראשונה באירוע של נשות הדסה העולמי, בהשתתפות 400 מנהיגות יהודיות.

• סרטון הפספוסים המדליק רק בעמוד "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"הרעיון עלה לפני כמה חודשים", מספר מנהל קשרי החוץ רון קרומר. "אנחנו חושבים כל הזמן איך לעורר עניין ולהכיר לאנשים את בתי החולים של הדסה. בעבר כבר צולמו לא מעט סרטים על ניתוחים ועל חידושים במוסד. המפורסם שבהם היה הסרטון עם השחקנית ההוליוודית נטלי פורטמן, שנולדה אצלנו ונרתמה לספר על בית החולים. הפעם חשבנו שכדאי להציג חלק מ־5,000 העובדים שלנו".

מי שנרתם להגשים את הרעיון היה מנהל מחלקת הווידיאו בארגון נשות הדסה, אלעד שיינין, שהוא ישראלי המתגורר בניו יורק. אליו הצטרפה אנט סונדוק, שהיתה מחזיקת תיק בתי החולים של הדסה בארגון. יחד חשבו וגיבשו סרטון מזמר שבו מאחל הצוות הרפואי בריאות לחולים.

"חשבנו שמאוד נכון שמקום שפועל כדי לעזור לאנשים להבריא יאחל להם בריאות", מסביר שיינין. "מטרתנו היא להציג בפני העולם את מה שקורה בירושלים, סיפורים מרגשים מבית החולים והצלחות. הפעם רצינו משהו קליט שיפתה אנשים לצפות בו בתוך המבחר העצום שהאינטרנט מציע".

צפו גם אתם בסרטון הייחודי

לצורך הסרטון נבחרו אתרים לצילום בהדסה הר הצופים ובהדסה עין כרם. במקביל כתבו אנשי המוזיקה והפרסום תומר בירן וערן (שושו) שפניאר את השיר הנושא ואף הלחינו אותו, כששפניאר סייע גם בבימוי. בהמשך פנו מפיקי הסרטון לעובדי בית החולים והציעו להם לקחת בו חלק.

"היתה היענות יפה. הרבה רופאים בכירים הסכימו לקחת חלק ואני חושב שאף אחד לא ראה בזה משהו לא חשוב או לא רציני. מראש רצינו להפיק סרטון קליל ומלהיב", מסביר קרומר.

"זה היה מדהים. השתתפו בסרט הרבה אנשים - מעובדי ניקיון ועד ראש מחלקה בכיר שנמצא בבית החולים כבר עשרות שנים", מוסיף שיינין.

הצילומים נמשכו כשבוע, בהדסה מדגישים כי הקפידו לוודא שצוותי הצילום לא יפגעו בהתנהלות השוטפת של בית החולים. "ההפקה היתה מורכבת, כי אתה נכנס למקום שאין בו רגע הפסקה. בית החולים צריך להמשיך לפעול ואתה אמור לזרום עם זה", אומר שיינין.

בסצנה שצולמה בחדר הלידה, למשל, המתין הצוות עד לשעות הקטנות של הלילה, שבהן המקום רגוע יחסית. הצילומים בחדר הניתוח נדחקו לפרק זמן שבו לא נעשה בו שימוש. "הדבר היחיד שדרש היערכות מיוחדת היה הריקוד של פקידות הקבלה על השולחן בחדר המיון. הן קצת חששו, אבל בסוף עשו את זה יפה מאוד", נזכר קרומר.

שיר הנושא בסרטון מושר באנגלית עם כתוביות, בהמשך מתכננים בהדסה לתרגם אותו לשפות נוספות.

הסרטון זכה לתגובות נלהבות והועלה כבר לרשת 'יוטיוב' באינטרנט, שם השיג כמה אלפי צפיות. בהדסה מקווים שהצופים יידבקו בהתלהבות ויפיצו את הסרטון למכריהם.

"אני לא יודע אם בתי חולים אחרים בעולם עשו את זה, אבל בארץ זו הפעם הראשונה. ברור שאדם שיושב בחו"ל ורואה את הסרטון לא יחליט לקבל את הטיפול הרפואי שלו דווקא כאן בגלל איכות הריקוד של הרופאים שלנו, אבל אני חושב שזה משרת את העלאת בית החולים למודעות", אומר קרומר. כמה עלתה ההפקה? את זה הוא כבר לא מספר.

"מעבר לטיפוח התדמית של בית החולים אני מאמין שיש כאן שירות הסברתי לישראל . הסרטון מראה שקורים כאן גם דברים יפים, לא רק פיגועים", מוסיף שיינין.

אגב, מצלמות אינן תופעה נדירה בבתי החולים של הדסה. בשנות ה־80 יצא לקולנוע הסרט ההוליוודי 'השגריר' בכיכובם של רוברט מיצ'ם ורוק הדסון. הסרט צולם בחלקו במסדרונות הדסה הר הצופים. גם חובבי הסדרה הישראלית 'סרוגים' יכלו בוודאי לזהות בהחלק מהסצנות את מסדרונות הדסה עין כרם.