קבוצת רבנים, בראשות הרב שלמה אבינר, הגישו השבוע לבית משפט השלום בעיר תביעת לשון הרע בסך 1.5 מיליון שקל נגד מכללת שנקר והסטודנט יוסי אבן־קמה, בטענה שצייר אותם כמי שקוראים לרצח.

• הצטרפו ל"ידיעות ירושלים" בפייסבוק

תביעת הרבנים באה על רקע מיצג שהכין אבן־קמה ובו נראים הרבנים חתומים על כרזה המגדירה את הפגיעה באנשי שמאל כמצווה.

לפני כשנה, במסגרת לימודיו, יצר אבן־קמה מיצג המתאר את החיים במדינת פיקטיבית בשם יהודה שקמה כביכול במקום מדינת ישראל בשנת 2023. המיצג כלל כרזות שעליהן סמלים פשיסטיים, שפרסם כביכול המשטר הימני שהפך את המדינה למדינת הלכה.

בין היתר, במיצג נקרא הציבור להחליף את שטרות הכסף לכאלה שעליהם מוטבע דיוקנם של ברוך גולדשטיין ומאיר כהנא ומתבקש לדווח על אנשי שמאל המתנגדים לעמדות השלטון.

כרזה נוספת עוצבה כגילוי דעת מטעם הרבנים, שבו נכתב כי יש לצאת נגד אלו המבקשים למסור חלקים מארץ ישראל לידי האויב. הרבנים שהיו חתומים על ה'כרזה' פנו אל אבן־קמה ואל המכללה בדרישה להסיר אותה ולפצות אותם על הפגיעה בשמם. בתגובה התנצל אבן־קמה על עוגמת הנפש וטען כי הוריד את הרשימה מהאינטרנט ושינה את שמות הרבנים אך לא השיב לדרישת הפיצוי.

בעקבות זאת החליטו 12 מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, בהם הרב אבינר, הרב אבי גיסר והרב עזריאל אריאל, לדרוש באמצעות בית המשפט 120 אלף שקל עבור כל רב שהוזכר בכרזה.

מכללת שנקר: "העברנו את תגובתנו לבית המשפט ואנחנו ממתינים להחלטתו".