נראה שמאבקי השבת יפסחו השנה על רחביה כי לבעל עסק שמבקש לקיים שם פעילות בשבת עדיף לוותר מראש. זה מה שקרה שם השבוע.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

שנים ארוכות שימש מבנה קיוסק בשדרות בן־מימון בשכונה כמחסן של העירייה. הוא צפוי לחזור בקרוב לייעודו המקורי ולהפוך לאספרסו בר. חברי ועדת הכספים התבקשו השבוע לאשר מכרז להשכרת הנכס והפעלת העסק בו למשך שלוש שנים עם אפשרות הארכה לשנתיים נוספות.

העירייה תרוויח סכום לא מבוטל מהשכרת הנכס הנטוש, שבו החזיקה במשך שנים: 8,000 שקל בחודש עבור הקיוסק הקטן, ששטחו שבעה מטרים רבועים. אבל כל זה לא עניין את החרדים והדתיים בוועדה, שהתווכחו במשך קרוב לשעה עם נציגי החילונים על אישור המכרז.

חברי הוועדה הדתיים, ובהם חברי המועצה יעקב הלפרין ויעקב פיינר (יהדות התורה) וסגן ראש העירייה דוד הדרי (מפד"ל), היתנו את התוכנית בכך שבית הקפה לא יפעל בשבתות. הדרי טען כי פתיחת המקום בשבת תפר את הסטטוס־קוו.

מולם ניצבו סגן ראש העירייה פפה אללו וחבר המועצה אלישע פלג. אללו אמר כי זה לא עניינם של החרדים: "רחביה היא שכונה חילונית - למה אתם מתערבים איפה שאתם לא צריכים להתערב?", שאל.

בסופו של דבר הוחלט לשלוח פקידים להביא את חוזה השכירות על מנת לברר מה כתוב בו. כשהחוזה הוצג בפני חברי הוועדה התברר כי הוא כולל סעיף האוסר על השוכר לפתוח את העסק בשבתות. בעקבות זאת, אללו הצביע נגד השכרת הנכס. "אם המקום לא יהיה פתוח בשבת, שלא יהיה פתוח בכלל", אמר.

תושבים מרחביה אומרים שמאסו בהתנהלות חברי המועצה. "החילונים בעירייה לא מגיעים לוועדות ומפקירים אותנו לחרדים, שמקפידים להגיע לכל ישיבה. כך יוצא שמתקבלות החלטות שפוגעות באינטרסים וברצונותיהם של התושבים", אמר אחד מהם. ואילו אחר הוסיף, "זה בסך הכל קיוסק של מטר על מטר, מה היה נורא כל כך אם הוא היה פתוח בשבת?".

העירייה: "כל חבר מועצה ראשי להביע את עמדתו והשקפת עולמו במהלך הדיונים והעירייה, אשר מאמינה במתן חופש ביטוי, אינה מגבילה זאת. כל תנאי הפעלת הנכס העירוני פורטו מראש במכרז, כמקובל".