קבוצת הורים שילדיהם למדו בשנה האחרונה בכיתות ז' בבית הספר זיו דורשת להעביר את ילדיהם לבתי ספר אחרים. לטענתם, יש מורים המתייחסים לילדיהם באופן מזלזל, פוגעני ומשפיל. בעירייה סירבו לבקשתם ואמרו שבית הספר לא הסכים לשחרר ילדיהם ולאפשר את רישומם למוסד אחר בשנת הלימודים הקרובה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"הספיקה לנו המחצית הראשונה של השנה כדי להבין שלילדים שלנו לא טוב שם, אבל באמצע השנה לא מוציאים תלמידים", מספרת אם לתלמיד בשכבה. לדבריה, במהלך השנה היא התעמתה כמה וכמה פעמים עם הצוות החינוכי, כשבשיא המריבה הוציא בית הספר מכתב חריף נגדה ונגד בעלה, שבו כינה אותם "חסרי תרבות".

"זה התחיל במכתב מאוד מבזה על ההתנהגות של הבן בטיול השנתי, ממש כתב אישום נגד הילד. כשבעלי שאל מה הבעיה קיבלנו מהם תשובות מתלהמות ואז הם הוציאו נגדנו את המכתב. כשהגענו לשיחה וניסינו להבין מה קורה, המנהלת כלל לא טרחה להופיע", היא מספרת.

אב אחר שבתו לומדת במוסד מספר שגם הוא מעוניין להוציא אותה מהמקום בגלל היחס שמקבלים התלמידים. "הילדה לא תחזור לבית הספר בתחילת שנה. היא לא תלך למקום שרע לה בו ושהיא מרגישה שמדכאים אותה", הוא אומר. "יש לי ילדה טובה. אני יודע שכל הורה אומר את זה על הילד שלו, אבל היא באמת ילדה טובה ועדינה".

לדברי האב, השיא היה כשבתו לא הורשתה לצאת לטיול השנתי והוחזרה הביתה בבושת פנים. "היא שכחה כובע. היו עוד ילדים שחסרו להם כובעים והמורה חילק להם. לה הוא אמר, 'נגמרו לי הכובעים, לכי הביתה'. ככה מחנכים?" אמר.

ההורים מונים עוד שורה ארוכה של מקרים שהמשותף לכולם היא התבטאויות בלתי הולמות כלפי תלמידים. כך למשל טוענים ההורים כי כשתלמיד אחד שמע מוסיקה מזרחית קרא לו אחד מאנשי הצוות "ילד מסכן" ילדה אחרת, שמרחה לעצמה אודם, שמעה מורה אומרת לחברותיה שעליהן ללמוד איך לא להיראות כמו פרחות וכשילד שאל אם הוא חייב להגיע לפעילות ספורטיבית אמרה לו מורה שהוא זקוק לזה במיוחד ורמזה בידיה על ממדי גופו. במקרה אחר טוענים ההורים שמורה פנתה לתלמידה ושאלה אותה למה היא מסתובבת בקניון מחובקת עם גברים מבוגרים, אחרי שראו אותה מסתובבת שם עם אביה. "איך פונים בצורה מביכה כזאת לילדה בת 13? הדאגה של המורה במקומה, אבל יש דרך לברר לפני שפונים בצורה כזו", אומר אחד ההורים.

לטענת אחת התלמידות, כל הניסיונות לפנות לרכזת השכבה או להנהלה לא נענו. "אמרו לנו שנסתדר", היא אומרת. "חלקנו אנשים פשוטים אבל לכולנו ברור שכך לא מדברים לילדים", מסכמת אחת האמהות. "אם הבת שלי אומרת שהיא מפחדת ללכת לבית הספר, כנראה יש כאן בעיה".

מנח"י: "למנח"י לא מוכרות בקשות של תלמידי כיתה ז' לעבור מבית הספר, אשר קיבלו תשובה שלילית. כל התלמידים שהגישו בקשה לעבור מבית הספר קיבלו תשובה חיובית והועברו לבתי הספר שביקשו".
מנהלת בית הספר: "המקרים המוזכרים אינם מוכרים להנהלת בית הספר. 'זיו' מקפיד לשמור על כבוד התלמידים והמורים ורואה בחומרה מקרים של פגיעה או אלימות.

"מנהלת המקום מזמינה את ההורים להביא בפניה טענות בדבר מקרים קונקרטיים בהם נתקלו, ואלו יטופלו בהתאם".