אחרי שקט יחסי בשנתיים האחרונות חזרו אנשי העדה החרדית להפגנות סוערות - וכעת הם מאיימים לסגור עשרות רחובות בעיר לתנועה בשבתות וחגים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

נראה שמה שמרגיז את אנשי העדה הפעם היא העובדה שרחוב הנביאים, שנמצא בקרבת שכונת מאה שערים, פתוח לתנועה בשבת. אף שהתנועה ברחוב הנביאים דלילה ביותר התאגדו קיצוני העדה סביב הסוגיה ובשבועות האחרונים הפגנות השבת שהם עורכים נעשות אלימות יותר ויותר.

כבר שמונה חודשים שקומץ מאנשי העדה מפגין לאורך רחוב הנביאים, אך רק לאחרונה עברו ההפגנות לפסים אלימים. תושבים שחלפו במכוניותיהם באזור מספרים כי המפגינים יורקים על שמשות כלי רכב ומטלטלים אותם כשהם עוצרים באור אדום, תוך כדי קריאות "שאבעס".

בשבת האחרונה התקבצו יותר מאלף אנשי העדה החרדית למחות על חילול השבת. מולם התייצבו שוטרי המחוז, מתוגברים בעשרות פרשים, שוטרי יס"מ ולוחמי מג"ב. גם המתזית המפורסמת מההפגנות בחניון קרתא הפגינה נוכחות, אך לא נעשה בה שימוש.

גורמים בעדה החרדית אמרו השבוע כי אם העירייה תסרב לסגור את רחוב הנביאים לתנועת כלי רכב בשבת, הם יעתרו לבית המשפט בדרישה לסגור 45 רחובות נוספים. "אנחנו פועלים על פי העיקרון שרחוב שבו מתגוררים לפחות 60 אחוז תושבים שומרי שבת אמור להיסגר", אמר בכיר בעדה. בין השאר, הם מאיימים לסגור את הרחובות פארן, ים סוף ומעבר המיתלה בשכונת רמת אשכול ואת רחוב המ"ג ברוממה.

במקביל, תושבים חילונים ברמת אשכול מדווחים כי חרדים נוהגים לירוק על שמשות מכוניות כשהם יוצאים מבתי כנסת. סגן ראש העירייה, יצחק פינדרוס, מתכוון לקיים ישיבת סיעה בנושא התנהגותם של החרדים בשכונה. "זה לא בסדר שהם מתנהגים כך", אמר.

העירייה: "אנו לא מכירים כל דרישה לסגירת רחובות שהיא הפרה של הסטטוס־קוו בעיר והדבר אינו עומד על הפרק".