עשרות עובדי וידידי מוזיאון הטבע במושבה הגרמנית הגיעו השבוע להפגין ברחבת המוזיאון כדי לשכנע את הקהל, ובעיקר את לשכת ראש העירייה, שאסור לסגור את המוזיאון - ושלא ייתנו לכך לקרות.

• הצטרפו ל"ידיעות ירושלים" בפייסבוק

עשרות שנים פועל המוזיאון במבנה ייחודי משלהי המאה ה־19, המשלב אלמנטים ארכיטקטוניים אירופאיים ומזרחיים. "ידיעות ירושלים" פרסם כבר לפני שלוש שנים כי בכוונת העירייה לסגור את המוזיאון.

תחילת הסוף של המוזיאון החלה כשמועצת העירייה אישרה את מכירת סדנת הפחלוץ ליזם פרטי תמורת ארבעה מיליוני שקלים. כבר אז חששו במוזיאון מפני אפקט דומינו שבסופו ייסגר המוסד הוותיק.

למאמץ המלחמתי גויסו תושבים ופעילים - וגם חיות אקזוטיות, ובהן נקבת הנחש קטיה, נחש בואה חולת סרטן שכבר בקושי זזה.

לצד המוזיאון פועלת גינה קהילתית עשירה, שמכילה בשטחה גם בור מים עתיק. בור המים, הגדול ביותר בירושלים המערבית, שוקם על ידי ידידי המוזיאון בסיוע מומחה. גן עדן זה, כפי שמכנים אותו ידידי המוזיאון, עומד עכשיו בפני סכנת סגירה, מפני שראש העירייה ניר ברקת מתכנן להעביר את מתחם המוזיאון לידי מכון המחקר מרכז שלם, גוף המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמתכוון לפתוח במקום קולג' פרטי לאלף סטודנטים. לפיכך יצאו תושבי המושבה הגרמנית למלחמה חדשה.

חוקר הטבע עזריה אלון, שהגיע לתמוך: "על התושבים ללמוד מתושבי הקטמונים. אלה לא שתקו ונאבקו כשהעירייה רצתה להפוך את עמק הצבאים לחתיכת נדל"ן. העקשנות והנחישות שלהם הצליחו למנוע את הפרויקט".

פרופ' אריאל הירשפלד, שמתגורר בשכונה ונמנה עם ידידי המוזיאון: "מדובר בניסיון לפגוע בדבר יפה, ומי שעושה זאת לא מבין את חיי העיר והשכונה ולכן אינו זכאי להיות ראש עירייה. המקום משמש את ילדי ירושלים ומבוגריה. אין תצוגה כזו. זו מלאכת מחשבת".

העירייה: "אנו מתכננים מוזיאון טבע חדש בקרית המוזיאונים והוא צפוי להיפתח בעוד כמה שנים. העירייה פועלת למציאת מתכונת שבה תימשך פעילותו החינוכית של המוזיאון עד להקמת המבנה החדש. המקום אינו פעיל כבר שנים. המוזיאון החדש שיוקם יהיה ברמה בינלאומית ולכן מיקומו אינו בשכונת מגורים אלא בכניסה לעיר. סגנית ראש העירייה, נעמי צור, נמצאת בקשר קבוע עם התושבים כדי לוודא שהפתרון שיימצא בסופו של דבר יהיה לטובת הנוגעים בדבר".

בניגוד לנטען בתגובת העירייה, מוזיאון הטבע ממשיך לפעול גם בימים אלו ממש.