העירייה מתכוננת לאירועי ספטמבר וסורקת את המקלטים בעיר. תושבים שלא יתחזקו כחוק את המרחבים המוגנים בבנייני המגורים שלהם צפויים לקנסות גבוהים ואף להליכים משפטיים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

במהלך החודש הבא צפויים להכריז באו"ם על תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית. ההכרזה עלולה לגרור אירועים ועימותים אלימים בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית ובבירה ממהרים לבדוק את מוכנות התושבים למקרה של מתקפה חריפה על העיר.

על פי חוק ההתגוננות האזרחית, האחריות על תחזוק המקלטים והמרחבים המוגנים חלה על התושבים עצמם. אך בכיכר ספרא לא ממתינים לרגע האמת ובקרוב תשלח העירייה צוותי סיור שיבדקו את המקלטים ברחבי העיר ויקבעו אם הם תקינים וראויים לשימוש. הפקחים יהיו רשאים להורות לתושבים לנקות את המקלטים אם יהיה צורך בכך ולפנות מהם חפצים כדי להכשיר את המבנים לשעת חירום. כמו כן, ייבדקו תאי השירותים והברזים במקלטים.

תושבים שיתעלמו מדרישות הפקחים יידרשו לשלם קנסות בסך 475 שקל. בעירייה מדגישים כי בסמכותם אף לפתוח בהליכים משפטיים נגד דיירים סוררים.

מקלטים מצויים רק בבתים משותפים ישנים יחסית, כאלה שנבנו עד שנת 1990. מאז חייבו התקנות בניית מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) בכל יחידת דיור. עם זאת, בירושלים קיימים כ־6,000 מקלטים בבתים משותפים ישנים.

על פי נתוני העירייה, בשנה שעברה ניתנו 44 ברירות קנס ונערכו 860 ביקורות. השנה כבר נערכו 1,274 ביקורות וניתנו 48 ברירות קנס.