"תנו לנו לקבור את מתינו בשכונה", כך מבקשים תושבי שכונת אום ליסון, הנמצאת סמוך לג'בל מוכבר.

כבר יותר מעשר שנים מבקש ועד שכונת אום ליסון, שבה מתגוררים קרוב ל־20 אלף תושבים, לאפשר להם לקבור את מתיהם בשטח בית הקברות שאותו הקצה הוועד בחלקה הדרומי של השכונה כבר לפני שנים רבות. אלא שבעירייה לא מתירים לתושבי השכונה להפוך את השטח האמור לבית קברות בטענה כי היוזמה מנוגדת לתוכנית המתאר.

תושבי מזרח ירושלים כבר הסתבכו בעבר עם העירייה:
העירייה החליטה: תושבי מזרח העיר חייבים לתלות שלטים בעברית
מזרח ירושלים: לעשרות תלמידים אין בית ספר
מי צודק? כתבו לנו בעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני עשר שנים החליט ועד השכונה להקצות שטח של עשרה דונמים בחלקה הדרומי של השכונה כדי שישמש בית קברות. בשכונה אף השקיעו כספים בהכנת התשתיות הנדרשות להכשרת השטח, כמו יישורו באמצעות כלים כבדים, העברת צינורות מים עבור ברזיות וחדרי שירותים וכן בניית גדרות.

אולם כאמור, בעירייה הודיעו לאנשי הוועד כי מדובר במעשה בלתי חוקי וכי עליהם להפסיק את הקבורה במקום. מאז נאלצים תושבי השכונה לקבור את מתיהם בכפר עובדייה הנמצא לא רחוק מאום ליסון. הבעיה: חומת ההפרדה חוצצת בין אום ליסון לבין עובדייה, כך שבכל טקס לוויה נדרשים האבלים להשיג אישורים והיתרים מגורמי הביטחון לקיום הלוויה.

העירייה: "בתוכנית המתאר של העיר אותרו שני מקומות להקמת בתי קברות במזרח העיר. האחד בדרומה של העיר, בסביבות חירבת מזמוריה, והשני בצפונה של העיר, סמוך לבית חנינא. בתי הקברות ייתנו מענה לאוכלוסייה במקום ולא תתאפשר הקמה של בתי קברות שכונתיים".