1994. אהוד אולמרט מתכנס עם אנשיו בלשכת ראש העירייה ומשתף אותם בחזונו המהפכני - הקמת רכבת קלה בבירת ישראל. הוא התחיל לעמול במרץ על קידום הפרויקט, ובקדנציה השנייה שלו בכיכר ספרא כבר הורה על ביצוע שינויים מהותיים ומרחיקי לכת בתשתיות ובכבישים, שכללו את מנהרת מעלה אדומים וכביש בגין. בשנת 2000 נחפרה מנהרה מתחת לכיכר צה"ל ושודרגו תשתיות נוספות. הכל היה מוכן. כמעט.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

אולמרט, שהיה בטוח שיגזור את הקופון על המיזם המטרופוליני, לא נשאר בעירייה כדי לראות כיצד קורמת התוכנית שלו עור וגידים וגם הרבה עצבים. בשנת 2003 הוא התפטר וחבר לעמיתו ראש הממשלה דאז אריאל שרון, שהציע לו תפקיד בכיר ונחשק לצדו. פרויקט הרכבת המשיך להתגלגל, אולמרט נבחר לראשות הממשלה, וכיום הוא עסוק בעיקר במשפט שנפתח נגדו בנושא פרשת 'ראשונטורס'.

אחרי אולמרט הגיע אורי לופוליאנסקי. בתקופת כהונתו הוקם גשר המיתרים בכניסה לעיר. ב־2005 התעורר ויכוח אמנותי נרחב סביב הגשר, שהועלה בינתיים בחלקים לירושלים על גבי משאיות ענק. כעבור שנה החלו העבודות להנחת פסי הרכבת, תחילה בשדרות הרצל ובהמשך לאורך כל הקו. אילו עבודות הרכבת היו מסתיימות במועד הראשון שנקבע לחנוכת הקו, היה לופוליאנסקי זוכה לגזור את הסרט במקום קודמו, שכן תאריך היעד הראשוני לתחילת הפעלת הרכבת היה יוני 2006. אך ברכבת הקלה נפתח עידן של עיכובים, שליוו אותו עד שפרש לגמרי מהחיים הציבוריים.
ואז הגיע ניר ברקת, שהיה במוקד סוער של ויכוחים מול זכיינית הרכבת 'סיטיפס'. המנכ"ל הראשון של החברה, יעקב (קוקי) אדרי, ניהל מערכה שלמה לפתרון משברים נקודתיים במיזם הרכבת, שהתגלעו מול הממשלה והעירייה. קוקי, שנחשב מקורב לאולמרט, שימש בתפקיד במשך ארבע שנים וליווה את החלק המשמעותי יותר בעבודות הפיתוח. אך גם הוא, כמו יתר השותפים הנלהבים לפרויקט, נותר מאחור.

מחליפו התוסס היה האלוף יאיר נווה, שהמיר את שירות הקבע בצה"ל בתפקוד נמרץ לא פחות על אזרחי. כמנכ"ל 'סיטיפס' הוא ספג את מטחי הביקורת והאש הצולבת מכל כיוון, בעיקר מצד משרדי האוצר והתחבורה. אך גם הלוחם הזה נטש את הזירה הלוהטת וחזר לשורות הצבא כדי לשמש סגן הרמטכ"ל בעקבות פרשת גלנט.

מי שיזכה ליהנות מקול שקשוק הרכבת הקלה הוא יהודה שושני, המנכ"ל הנוכחי. אך גם זה לא בטוח. הוא יצטרך לחכות ל־14 בספטמבר - אז יתחילו נסיעותיה הרשמיות של הרכבת הקלה, אם לא יהיו עוד עיכובים של הרגע האחרון.
ידידה פרץ