ראיף עומרי, מנהל התיכון הדו־לשוני, הודיע לאחרונה על פרישה מתפקידו. הסיבה: תלונה שהוגשה כלפיו בטענה שפעל לשנות את ציוניו של תלמיד כיתה י"ב, המקורב לבכיר בעמותה המפעילה את בית הספר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מאחורי חשיפת הפרשה עומדת אחת ממורות בית הספר שהחלה לבדוק את התנהלותו של עומרי בעקבות חשד שהתעורר בה על התנהלו לא תקינה. בסופו של דבר החליטה לא לשמור את המידע לעצמה והפיצה אותו בדואר האלקטרוני לצוות החינוכי ולהורי התלמידים.

במשרד החינוך אישרו את הדברים וציינו כי עומרי, תושב הצפון שהגיע לבירה בקיץ שעבר כדי לנהל את התיכון, ביקש מיוזמתו להפסיק את עבודתו במקום.

מי שהופתעו לקבל את הבשורה על התמורות בצמרת התיכון, זמן כה קצר לפני פתיחת שנת הלימודים, היו הורי התלמידים. מנהל עמותת 'יד ביד המפעילה את בית הספר, שולי דכטר, כינס אותם וסיפר על סיום עבודתו של עומרי.
לטענת ההורים, דכטר לא פירט את המניעים להחלטה והוסיך עוד כי מצבה של העמותה קשה וכי היא סוחבת חובות כבדים. נוסף על כך אחד ההורים סיפר כי נאמר להם שנבחנת האפשרות להעביר את הבעלות על התיכון לידי עמותה אחרת.

זו אינה הטלטלה היחידה שעבר המוסד החינוכי. פתיחתו לוותה בהתנגדות מצד חרדים ודתיים, בשל צביונו הייחודי הדוגל בלימודים משותפים של יהודים וערבים, בשתי שפות האם. בקיץ שעבר עבר המוסד מהפכה, כשבאופן פתאומי הוחלט לפטר את המנהל הסמכותי עלא חטיב וגם סגניתו דליה פרץ הודיעה על עזיבתה.

פיטוריו של חטיב התקבלו בזעם רב על ידי הורים ומורים, שטענו כי הוא יצר בבית הספר דו־קיום אמיתי בין יהודים לערבים. בסופו של דבר נבחרו למוסד שתי מנהלות חדשות לצדו של עומרי, יהודיה וערביה, בהתאם למודל השיתופי שמפעיל אותו. התקווה היתה שבית הספר יתנהל על מי מנוחות ויותיר מאחור את הסערה שליוותה את פתיחת השנה.

אולם במהלך שנת הלימודים אחרונה צצו בעיות נוספות. בין השאר התברר שהמוסד מצוי בקשיים כלכליים ובגירעונות שעשויים להוביל לפיטורי חלק מהמורים. נוסף לכך עלו תלונות על שיעור הרשמה נמוך יחסית של תלמידים יהודים למוסד, דבר שהיה עלול להוביל להפיכתו לבית ספר לערבים בלבד. אירוע נוסף שהעכיר את האווירה בבית הספר היה השחתת מכוניתה של המנהלת הערביה, דבר שהתסיים בתלונה במשטרה ובמכתב גינוי חריף של ועד ההורים. לפני כמה חודשים זכו בדו־לשוני לרגע של נחת בזכות הסיקור התקשורתי נרחב שלו זכו במהלך ביקורה של הזמרת שאקירה במקום. עם חשיפת פרשת פיטוריו של המנהל האחרון, ספק אם מישהו בדו־לשוני מתגאה במאורע המרגש.

משרד החינוך: "המנהל סיים את תפקידו במערכת החינוך בתום שנת הלימודים הקודמת. היו בעיות עם התנהלותו של עומרי ועל כן הוא ביקש ביוזמתו לסיים את תפקידו, וכך נעשה".

מנהל העמותה: "עומרי החליט לסיים את תפקידו ולחזור לצפון. אנו מחפשים בימים אלה מנהל אחר למוסד, בשיתוף עם מנח"י ומשרד החינוך. כל הטענות בעניין נסיבות עזיבתו הן עניינו של הפיקוח. נוסף לכך מצאתי גרעון בחשבון העמותה, אך מאז כניסתי לתפקיד הוא כוסה במלואו. את שנת הלימודים תשע"ב נתחיל עם תקציב ריאלי. אנו מגייסים תרומות, אך התקציב מאוזן על פי ההנחה שההורים ישלמו את תשלומיהם בזמן".

העירייה: "לאחר התייעצות מקצועית משותפת של מפעילי בית הספר, מפקחת המוסד ומנח"י הוחלט כי מנהל התיכון, ראיף עומרי, יסיים את תפקידו בתום שנת הניסיון הראשונה".

את תגובתו של עומרי לא ניתן היה להשיג עד מועד פרסום הידיעה.