פנו דרך למחאה חדשה על יוקר המחיה: רגע לפני פתיחת שנת הלימודים האקדמית מצהירים באגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית כי יפתחו במאבק חריף נגד מחירי הדיור במעונות, המופקעים לטענתם. בין השאר מתכננים הסטודנטים לנהל מאבק משפטי והפגנות מחאה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"כסטודנטים בעיר אנחנו בהחלט מרגישים שהמחאה החברתית חיזקה את תחושת המסוגלות שלנו כציבור להוביל שינוי בתחומים השונים. כבר בתחילת השנה בכוונתנו להמשיך במאבק ולהוביל שינויים בתחום הדיור לטובת קהל הסטודנטים והצעירים בעיר", מכריז יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, איתי גוטלר.המעונות אמורים להיות פתרון דיור זול וקרוב לאוניברסיטה לסטודנטים שמטבע הדברים מבלים זמן רב בלימודים ומתקשים לעבוד באופן מסודר ולהשתכר בהתאם. אלא שלטענת אגודת הסטודנטים, מחירי המעונות בירושלים גבוהים מדי בהתחשב בתנאי המגורים המוצעים, לעתים אפילו יותר מדירה שכורה בעיר, לרבות בקרבת האוניברסיטה.

מנתונים שאספה האגודה עולה כי שכר דירה עבור חדר בדירה שבה חמישה שותפים בכפר הסטודנטים החדש עומד על 1,404 שקל, לא כולל תוספת תשלום עבור חשבונות מים וחשמל. בנוסף, הסטודנטים מחויבים גם בתשלום ארנונה גבוה יחסית, העומד על כ־80 שקל בחודש לדייר
.
סטודנט שירצה לגור במעונות רזניק ישלם 1,295 שקל לחדר ליחיד ו־862 שקל לחדר עם שותף. בחדרים הללו אין מקלחת, שירותים ומטבחון צמודים. אלה ממוקמים במסדרון המשותף שבחוץ.

במעונות אידלסון עומד המחיר לחדר ליחיד על 1,483 שקל ולחדר זוגי על 862 שקל. כאן מדובר בדירות שני חדרים הכוללות מטבחון ומקלחת. בדירות הללו מתגוררים בין שניים לארבעה סטודנטים.

גם במעונות בגבעת רם, שבהם מתגוררים כ־400 סטודנטים, הנתונים מראים על מחירים גבוהים יחסית: 1,295 שקל לחדר ליחיד ו־826 שקל לחדר זוגי. מחירי הארנונה לדייר במעונות אלה עומדים על 19 שקל בחודש.

"התוצאה היא שיש חדרים ריקים במעונות. מי שיבחרו לגור במעונות הם סטודנטים ערבים שמתקשים לשכור דירה בעיר או כאלה שנוחתים מטיול בחו"ל היישר ללימודים ולא מספיקים לחפש ולמצוא דירה בעיר. בשנה ב' הם כבר עוברים לדירה שכורה", מפרט חבר האגודה אמיר קורן. באגודה אומרים כי בשנה האחרונה נעשו פניות להנהלת האוניברסיטה בבקשה להפחית את מחירי הדיור בדגש על כפר הסטודנטים החדש, אלא שבמוסד האקדמי סירבו בטענה שיש להם הסכם על מחיר הדיור עם חברת אפריקה־ישראל.

"מעונות סטודנטים צריכים להיות דבר בר הישג. לא יכול להיות שדירה מרווחת ונוחה עם יותר פרטיות בגבעה הצרפתית תעלה 1,300 שקל לשותף ואפילו פחות מכך, ובמעונות שנבנו עבור הסטודנטים של האוניברסיטה התנאים יהיו פחות נוחים והמחיר יותר גבוה", אומר קורן. "השנה לא נשתוק וניאבק בכל כוחנו על הנושא הזה".

האוניברסיטה: "לאוניברסיטה העברית מגוון רחב של חדרי מעונות ושכר הדירה בהן נקבע על-פי רמת המגורים: החל מ-874 שקלים לאדם בחדר זוגי ועד ל-1,430 שקלים בכפר הסטודנטים החדיש והמודרני. תלמידי שנה א' בכפר הסטודנטים זוכים השנה במלגת מגורים של 5,000 שקלים, בפרויקט זה השקיעה האוניברסיטה העברית 2 מיליון שקל. מלגה זו הוזילה את שכר הדירה בכפר הסטודנטים בלמעלה מ-30%".
ידידה פרץ