הפרגון לעם הטורקי ולמנהיגיו הופך לטרנד יותר ויותר משמעותי אצל בעלי העסקים במזרח העיר. אחרי שלפני כמה חודשים נפתח סופרמרקט בשם 'ארדואן', בשבת האחרונה קמו לו מתחרים. בקניון חדש וגדול שהוקם במזרח העיר נפתחה חנות נעליים תחת השם 'נעלי מרמרה'.

עוד ידיעות בנושא טורקיה ומזרח העיר:
איך התחיל הסיפור של טורקיה במזרח ירושלים?
ואיך מנסה העירייה לעצור את התופעה?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"מרמרה הוא שמו של אחד המפרצים הטורקיים, וכמובן גם של הספינה. כמו כן זה שם מוסרי והבעת תודה לעם הטורקי על תמיכתו בעם הפלסטיני במשט החירות לעזה", מספר בעל החנות יוסף סלהב. תמצאו את החנות בקומה הראשונה של קניון 'אל-דאר' ברחוב צלאח א־דין, לא הרחק מסופר ארדואן. "משט החירות ניסה לשבור את המצור על עזה. הוא איתגר את העולם ובמיוחד את ישראל שהטילה את המצור".

אתה לא חושב שארדואן ניסה לפאר את עצמו על חשבון הפלסטינים?
"לא חושב שזה נכון. אם זה היה כך הוא לא היה אומר שיוציא עוד משט וילווה אותו במקרה הצורך בסירות צבאיות. בגלל זה ארדואן וטורקיה הפכו לכוכבים לא רק במזרח ירושלים אלא גם בגדה ובכל פלסטין.

"מאתגר לפתוח עסק דווקא כאן בבניין הזה. יש במזרח העיר הרבה קשיים ומכשולים מסחריים. הבניין הזה היה נטוש יותר מ־40 שנה ושילמנו לעירייה המון כסף עד שהצלחנו להפוך אותו לקניון", מוסיף סלהב. "הקניון הזה הוא אלטרנטיבה לקניונים הישראליים. למשפחתי יש סוכנות ייבוא ובעזרת השם נמכור בחנות הזו רק סחורה טורקית ופלסטינית".

עמאד נג'ם, מהלקוחות הראשונים של החנות: "ברור ששם החנות משך אותי לקנות. אני לא חושב שהשם שלה הוא פרסומת, אלא הוא מביע סוג של סולידריות הומניטרית בלי קשר גזעי. בנוסף אני מעדיף לקנות פה ולא בשוק הישראלי או בגדה. צריך לרענן את השוק הירושלמי".