שנים ארוכות חלמה שריאהן קיחיה (24) ממזרח ירושלים להתנדב במגן דוד אדום. כדי לכבוש את היעד היה עליה לגבור על הביקורות מבית ומחוץ על עבודתה בארגון ההצלה, במחיצת גברים ובשעות מאוחרות. לרגע אפילו קינן בה החשש שהשאיפה שלה תפריע לה למצוא חתן. אך כל אלה לא מנעו ממנה לממש את שאיפת חייה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כעת, אחרי שהתקבלה למד"א ועשתה היסטוריה כמתנדבת הערבייה הראשונה בשורות הארגון, היא אומרת בביטחון מלא, "אני עובדת בהצלת חיים ולא נכנסת לשאלות של דת או לאום. דווקא במגזר אני מקבלת הרבה תמיכה".

"מתייחסים אליי טוב"
קיחיה נכנסה לפני כמה שבועות לתחנת מגן דוד אדום במזרח ירושלים ושובצה שם כנהגת אמבולנס. "הגעתי למד"א אחרי שנים ששמעתי עליו כארגון שתמיד מוזעק להציל חיים", היא מספרת בגאווה. "בהתחלה לקחתי קורסים בסיסיים של עזרה ראשונה ולאט לאט התקדמתי.בדרך היו לא מעט קשיים. חברות ובני משפחה שאלו אותי למה לי להתנדב דווקא במד"א ולא למשל בצלב האדום. אבל ההורים שלי סייעו לי להמשיך הלאה ולהתקדם במסלולים המקצועיים שהארגון מאפשר לי".

זו אינה התחנה האחרונה שסימנה לעצמה קיחיה, וביום מן הימים היא שואפת להפוך לפראמדיקית. בינתיים, היא מקבלת מקרובי משפחתה את כל החיזוקים האפשריים ובעיקר מבעלה הטרי שעמו התחתנה לפני שלושה חודשים.

"אחת הבעיות היתה שאני חוזרת הביתה בשעות מאוחרות, דבר שלא מקובל במגזר", היא משתפת, "אבל המשפחה שלי גיבתה אותי וכך גם בעלי. הוא אמר לי, 'תעשי מה שאת רוצה. אני תומך בך'. את האמת? לא חשבתי מה יגידו. עוד לפני שהכרתי אותו אמרתי שלא ארצה להתחתן עם גבר שיפריע לו שאני חוזרת מאוחר או נוהגת באמבולנס"
.
בארגון עצמו, היא מספרת, לא התרגשו כלל ממוצאה הערבי. "מתייחסים אלי טוב ואוהבים אותי פה, למרות קשיי השפה", סיפרה. את המבטים המשתאים היא מקבלת דווקא ברחוב, כשאנשים מזהים אותה בצוותי החירום. "הערבים מאוד מופתעים לראות אותי נוהגת באמבולנס ולא מאמינים שיש לי רישיון ושאני חובשת", היא אומרת. "אחרי שהם מעכלים הם דווקא מחמיאים לי".

גם מהעבר השני זוכה קיחיה לפרגון רב. "ביום כיפור האחרון אבטחתי בית כנסת גדול מאוד בירושלים, עם אלפי מתפללות. כל הנשים שם התלהבו לראות אותי, במיוחד לאור זאת שאני ערבייה", היא נזכרת. "הן התייחסו אלי יפה וכיבדו אותי מאוד". אך גם היא מודה שלא הכל עובר חלק עם המטופלים היהודים. במקרים מסוימים, היא מספרת, מבקשים ממנה לכבות או להדליק חשמל בבתים יהודיים שאליהם היא מגיעה בשבתות ובחגים.

את מוכנה גם ליום שבו יתרחש פיגוע ואולי אנשים יקללו אותך?
"אני מוכנה לזה נפשית, וכמובן מפרידה בין העבודה לרגשות שלי".

איך מתייחסים אלייך במגזר כשאת לובשת מדים עם סמל מגן דוד אדום, במיוחד בימים מתוחים כמו היום?
"מבחינתי אני עובדת בהצלת חיים ולא נכנסת לשאלות הללו. מעולם לא נתקלתי בבעיות בגלל זה".

מכשול נוסף שאיתו מתמודדת קיחיה הוא ההכרח לעבוד סביב השעון בחברת גברים. "בהתחלה היה קשה לעבוד עם צוות שכמעט כולו גברים, אבל כבר התרגלתי. הם נחמדים, ובתחנה אני חברה של הבנות היהודיות. אני מלמדת אותן ערבית ולומדת מהן עברית. בינתיים אני מנצלת את יתרון השפה שלי ומשתמשת בזה במזרח ירושלים".

מנהל צוות מזרח ירושלים מוראד סלמן סיכם השבוע: "מקווים שההתגייסות של קיחיה תעלה את המודעות להתנדבותם של צעירים נוספים מהמגזר הערבי".