שחקן חיזוק לסוחרי בר־אילן, הנאבקים בכוונה לקצר את שעות פעילותם: השר לשעבר שלמה בניזרי, המרצה ארבע שנות מאסר בכלא מעשיהו בעוון קבלת שוחד, ביקש משר הפנים אלי ישי להתערב לטובת הסוחרים ולא לחתום על חוק העזר העירוני החדש המגביל פתיחת עסקים באזור.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בניזרי, המתגורר סמוך לרחוב ומיודד עם מנהיגי הסוחרים, יצא לחופשה מהכלא בחג סוכות האחרון ובאחד מערבי החג הגיע ישי לבקר את האסיר בביתו.

בסוכתו של בניזרי נכח גם אחד הסוחרים, ששטח את טענותיו נגד שעת הסגירה הכפויה של העסקים. "בניזרי שמע אותנו וחרה לו", אמר השבוע בעל חנות באזור בר־אילן שנכח בפגישה. לדבריו, החוק אושר במועצת העירייה בגלל שחלק מחברי המועצה שביקשו לסגור את העסקים באזור ממניעי צניעות. "בניזרי טען שדווקא אם יסגרו את העסקים באזורים החרדיים, הפגיעה בנוער תהיה גרועה יותר מכיוון שהם ילכו לבלות ברחוב יפו וייחשפו שם לרחוב החילוני", הוסיף הגורם.

אותו סוחר מספר כי השר ישי אמר שיש צדק בטענות הסוחרים ואין לו בעיה לבקש מברקת לשנות את המפה המצורפת לחוק. "רק כדי שלא יתקפו אותו ציבורית, שר הפנים ביקש שנביא לו חתימה של רב שתומך בסוחרים", הוסיף אחד הנוכחים בפגישה. "הבעיה היא שלא מצאנו רב שיסכים לתמוך בנו".

מכיוון שהניסיון לפעול בצינורות הפוליטיים עלה בתוהו, הגישו השבוע בעלי החנויות ברחובות בר־אילן וגולדה מאיר עתירה נגד העירייה, העומד בראשה ומשרד הפנים. הסוחרים מבקשים מבית המשפט המחוזי להוציא צו המורה לעירייה להסביר מדוע לא ישונה חוק פתיחת עסקים וסגירתם, אותו חוק שאושר במועצת העירייה לפני כחודשיים.
"מתחם העסקים בר־אילן - שמואל הנביא - גולדה מאיר הוא אזור מסחרי מרכזי בעיר זה עשרות בשנים ויש בו יותר מ־70 בעלי עסקים מתחומים שונים", נכתב בעתירה, שהוגשה בשם אחד הסוחרים על ידי עו"ד דוד לוי. לדבריו, על פי החוק החדש ייאלצו לסגור בתי אוכל במתחם בשעה 24:00 וכתוצאה מכך מדובר בחיסול העסקים באזור שעיקר הכנסותיהם בשעות הערב והלילה המאוחרות.

מלשכתו השר נמסר כי מאז כניסתו למשרד הפנים הוא לא עוסק כלל ועיקר מול ראשי רשויות בכל הקשור להחלטות פנימיות שלהם.
חזי דרקסלר