ילד אחד אלרגי למוצרי חלב - ולכל הגן אסור. זוג הורים מהגן הטיפולי אלווין הגיש תביעה נגד הגן בטענה שהנהלתו אוסרת על ההורים לשלוח את ילדיהם עם מוצרי חלב. לטענתם, אם הם כבר שולחים מזון כזה, הגן אוסר על ילדיהם לאכול אותו. הסיבה: אחד הילדים בגן אלרגי לחלב וכל מגע איתו עלול לגרום לו לתופעות חמורות.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בכתב תביעה שהגיש פרקליט ההורים, עו"ד עמוס פריד, נטען כי מאז שהילד האלרגי התחיל ללמוד בגן בשנת הלימודים הקודמת נאסר על ההורים לכלול מוצרי חלב מכל סוג בארוחות שהוא נותנים לילדיהם. ההורים סברו בתחילה שמדובר בהגבלה זמנית והסכימו לכך מתוך התחשבות, אף שילדם רצה לאכול מוצרי חלב.

על פי התביעה, לקראת תחילת שנת הלימודים הנוכחית הבהירו ההורים לצוות הגן שבכוונתם לחזור לתת לילדיהם מוצרי חלב לאכול בגן. למרות זאת הודיע צוות הגן ביום הראשון ללימודים שהאיסור על מוצרי חלב עודו תקף.

"כדי לא לקחת סיכון נתתי לכל ילד בגן סנדוויץ' עם חומוס בגן ולכן הארוחה שהכנתם הוחזרה הביתה", הודיעה הגננת. ההורים פנו לצוות הגן כמה פעמים והסבירו שבנם ניזון בעיקר ממוצרי חלב ומסרב להגיע לגן בלעדיהם. "האחריות מוטלת על צוות הגן והורי הילד האלרגי - לא על יתר ההורים", טענו ההורים. לאחר שפניותיהם לא נענו, החליטו לפנות לבית המשפט.

בעמותת י.ה.ל לאלרגיות מזון מתקוממים על התביעה: "זה אבסורד. הרי מדובר בגן טיפולי, משמע הילדים השוהים בו סובלים ממוגבלויות כלשהן. האם מוגבלות הקשורה לנושא מזון דינה שונה מהתייחסות למוגבלות אחרת? דווקא במסגרת חינוך טיפולית היינו מצפים מההורים ליותר התחשבות במגבלות האחר, לסובלנות ולהבנה. האם תיתכן בכלל משוואה של כריך עם גבינה או מעדן אל מול חיים של ילד? ככל שעוברות השנים אנחנו מגלים עד כמה שילדים הם מדהימים. הם רוצים לעזור, להתחשב, הם מרגישים תחושת אחריות, לומדים לקבל את השונה והאחר ולרוב, מגיבים כל כך יפה למגבלה של ילד אחר שזה באמת מחמם את הלב".

מנח"י: "הנהלת הגן, בגיבוי הפיקוח על החינוך המיוחד, הפיקוח על הבריאות ומנהלת המחלקה להתפתחות הילד במשרד הבריאות, קבעה כי אין להכניס דברי חלב לכיתה שבה לומד הילד. בהתאם לנסיבות בנתה הנהלת הגן בתיאום מלא עם הורי הכיתה תפריט הזנה חלופי המותאם לצרכי כלל הילדים".