אמנם לא רואים אותן על שלטי חוצות, אפילו לא מחוץ לירושלים, אך בשנים האחרונות נוצר במגזר החרדי מקצוע חדש שלא היה קיים שם כבר שנים: דוגמנות. אם בעבר רק נשים לא יהודיות הורשו לדגמן, כיום יש כבר כמה נשים שעוסקות בתחום. נכון להיום עבודתן מתרכזת בעיקר במגזינים פרטיים של בתי עסק קטנים, הרחק מהעין הציבורית.

ידיעות נוספות על המגזר החרדי:
מה רוצים החרדים ממוזיאון 'יד ושם'?
איזו שכונה בירושלים מתחרדת בקצב גבוה?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

אחת המובילות בתחום היא בתיה שיף (22) נשואה ואם לתינוק, שהחלה את הקריירה שלה לפני שלוש שנים. "נהגתי להסתפר באופן קבוע אצל ספרית בבני ברק. יום אחד היא ביקשה ממני לעשות לה כמה תסרוקות עבור קטלוג שהיא הפיקה ללקוחות שלה. לא הבנתי בזה כלום אבל הסכמתי, לא לפני ששאלתי את ההורים שלי והם התלהבו."לרגל הצילומים לקחו אותי ליום שלם, איפרו אותי ועיצבו לי תסרוקות שונות, הביאו צלם מקצועי ולבסוף הפיקו קטלוג. אחרי תקופה קצרה התחתנתי ואין לי מושג מה עלה בגורל הקטלוג, כי עכשיו אני עם כיסוי ראש והפסקתי להגיע למספרה”.

הצלמת החרדית שושי בניש מספרת כי העבודה עם דוגמניות חרדיות דורשת זמן רב יותר, שכן הן נוטות להיות עדינות וביישניות יותר מאחרות".

שיף, שהתחתנה לפני שלוש שנים ולמדה בסמינר חרדי, מודעת לבעייתיות של המקצוע שלה במגזר שממנו באה, אבל זוכה גם לתמיכה. "אני נשואה לחסיד חב"ד והמשפחה מגבה אותי. ההורים מתלהבים מכך שאני מדגמנת ומבחינתם זו גאווה. הם תמיד אומרים לי 'כל הכבוד' ושמחים שאני מתקדמת. כשאבא שלי שומע על משהו חדש הוא ישר שואל כמה כסף אני מרוויחה ואיפה זה יתפרסם", מספרת שיף. "גם בעלי מגבה אותי, כל עוד זה בגבול הטעם הטוב. הוא לא רוצה לראות אותי חושפת יותר מדי אבל מתעניין איפה אני מופיעה ומשוויץ בזה שאני אשתו. הוא אפילו העלה תמונות שלי לפייסבוק שלו”.

לפני כמה שבועות זכתה שיף בתחרות שערכה חברת איפור גדולה בין 500 נשים וזכתה ביום צילומים מתנה. "זה קרה בפוקס אחרי ששמעתי על זה בפייסבוק ושלחתי תמונה. מיד אחרי הזכייה שאל אותי נציג של החברה אם הם יכולים לשים אותי על שלטי חוצות. כשסירבתי הוא התאכזב".

אז מה דעתך על הדרת נשים ממודעות בעיר?
"בעולם החרדי יש בעיה עם תמונות של נשים בפומבי, ולדעתי כל עוד זה (הדרת נשים א.ג.) נעשה בטוב טעם ולא במריבות ובשתלטנות, זה מקובל גם עלי, אם כי יש לי חלום להופיע בקמפיין חוצות גדול. באופן עקרוני אני לא לוקחת את הקריירה שלי למקום גדול ולא מפתחת ציפיות, כי יש לי מגבלות של שבת, כיסוי ראש והורדת חולצה – כך שלא סביר שייקחו אותי”.

השכר: רק מאות שקלים לפרויקט
במקביל לעבודתה כדוגמנית עובדת שיף כמזכירה, לדבריה מכיוון שהיא יודעת שבמגזר החרדי אי אפשר להתפרנס כיום מדוגמנות בלבד. נכון לעכשיו היא מתמקדת בכלל בטיפוח קריירת הייטק בהשראת אחיותיה הגדולות שעובדות בתחום. לא מזמן אף סיימה לימודי הנדסת תוכנה במכללה החרדית.

היופי הגיע מאבא או אמא?
"זה שילוב של שניהם, למרות ששניהם אשכנזים ואין ביניהם איזה חיבור קצוות מיוחד”.

מתי הבנת שאת יפה?
"אף פעם. אני לא חושבת על עצמי בתור יפה ונורא קשה לי לטפוח לעצמי על השכם. בשביל זה יש אנשים אחרים. התגלגלתי לתחום במקרה ואני שמחה על כך. הפריצה שלי היתה כשלמדתי איפור ובנות אחרות ביקשו ממני להצטלם לעבודות שלהן.

"היה צלם שביקש שאצטלם בשבילו ומשם זה החל להתגלגל. מאז הספקתי להצטלם להפקות רבות לקטלוגים ולמגזיני אופנה המיועדים לנשות המגזר והצגתי פאות, איפור וסטיילינג”.

לדברי שיף, התשלום שמקבלת דוגמנית חרדית אינו גבוה כלל - רק כמה מאות שקלים ליום – בעיקר משום שמדובר בשוק שהוא קצת בוסר. אם לא די בכך, דוגמנית חרדית אינה יכולה "להשלים הכנסה" במגזר החילוני, מטעמי צניעות.

"הוזמנתי פעם להופיע על מסלול בקניון מסוים והסכמתי אולם בסוף אמרו לי שאני גם צריכה לרקוד, אז ויתרתי. פעם אחרת המאפרת של 'כוכב נולד' ראתה אותי ושאלה אותי אם אני רוצה להצטלם בלי כיסוי ראש להפקה מסוימת, אבל לא הסכמתי כי אני נשואה ואסור להוריד את הכיסוי. גם בתחרות שבה זכיתי היתה לי בעיה עם הבדים שהביאו לי, שהיו שקופים מדי ועם מחשופים גדולים, כך שלא הסכמתי להצטלם עד שהחליפו אותם. הם אמנם היו בסדר איתי, אבל לקח להם זמן להבין את הבעיה כי הם לא חיים בעולם הזה".