לפני שנה וחצי, אחרי שירות של שנתיים וארבעה חודשים כלוחמת מג"ב, שני סביליה (22) עשתה את טעות חייה. היא הצמידה את אקדחה האישי לראשו של נער בן 17 משכונת סילוואן שנעצר, פרקה את הנשק וסחטה את ההדק כשהיא מאיימת על חייו ומקללת אותו. ביום חמישי שעבר נגזרו עליה שלושה חודשי מאסר בפועל ועוד שלושה חודשי עבודות שירות. גזר הדין הזה ניתן בעקבות עסקת טיעון, שבמסגרתה הודתה סביליה בסעיפים של התעללות בקטין, איומים ומעשה פזיזות ורשלנות מתוך מניע גזעני.

ידיעות נוספות על מג"בניקים
שוטרי מג"ב שהרביצו לעציר וזייפו את דו"ח האירוע
אנשי מג"ב שהצליחו לחלץ את האופנוע של העיתונאי הבכיר
מה עשו השוטרים למסיבת הגיוס?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כעת סביליה מביעה חרטה עמוקה על המקרה המיותר, כלשונה. "החיים שלי מתחלקים לשניים - לפני האירוע ואחריו", היא אומרת ."עשיתי מעשה נורא ואני מצטערת על כך. ממג"ב נזרקתי באכזריות והפכתי לאירוע תקדימי. יש עלי כתם פלילי לכל החיים והחברים שלי מתרחקים ממני. החיים שלי פשוט נהרסו".

"עוד עשר דקות אתה הולך למות"
בחודש מרץ 2010, במסגרת היערכות לקראת אירועי יום הזעם, הוקם מחסום יזום בצומת רוקפלר במזרח העיר, בדרך המובילה להר הבית. מטרת המחסום היתה למנוע מעבר של גברים מתחת לגיל 40 לאזור ולשמור על הסדר. "עמדנו בצומת וההתנהלות היתה די שגרתית, עד שהתחילו צעקות מצד נער שהיה במקום ולא הורשה לעבור במחסום", משחזרת סביליה."בימים כאלה שבהם מציינים אירוע או חג ערבי, בדרך כלל יש גם צלמים ותקשורת. ברגע שיש מצלמות מתעוררות המניפולציות של התושבים. השוטרים נאלצים להתמודד גם עם זה. הנער עמד ממש בכביש הסמוך לנו, צעק שלא נותנים לו לעבור והתחיל לעשות בלגן".

בעקבות ההתפרעות עיכב צוות שוטרים מהמחסום את הצעיר הערבי וביצע חיפוש בבגדיו, שבמהלכו נמצאו ברשותו שלושה נפצים גדולים. הנער נעצר והוכנס לניידת משטרה כשהוא ממשיך לצעוק. סביליה ושוטר מג"ב נוסף הובילו אותו בניידת לתחנת משטרת 'שלם' הסמוכה וכיסו את פניו בקפוצ'ון שלבש.

"כשהגענו לתחנה העלינו אותו לקומת החקירות והתברר לנו שבבניין נערכו שיפוצים ושהגענו לקומה הלא נכונה", ממשיכה סביליה. "בינתיים חיכינו שיגידו לנו לאן להביא אותו ותוך כדי ההמתנה קרה המקרה. נכנסנו לאחד החדרים הריקים, הושבתי את הנער על הברכיים כשהוא אזוק מאחור ולא רואה כלום. אמרתי לו, 'עוד עשר דקות אתה הולך למות'. אחרי שתיים־שלוש דקות לקחתי את אחד הנפצים שלו, הורדתי לו לרגע את הקפוצ'ון מהעיניים והראיתי לו את הנפץ. כיסיתי לו שוב את העיניים, שמתי את הנפץ על הברך שלו והדלקתי מצית קרוב לאוזן שלו, שישמע. תוך כדי כך קיללתי אותו.

"לאחר מכן אמרתי לו שהעשר דקות שלו נגמרו. זזתי הצדה ופרקתי את האקדח. לא ממש חשבתי על מה שאני עושה. הצמדתי את האקדח לראש שלו וסחטתי את ההדק. לאחר מכן היתה דממת מוות. אמרתי לו, 'יאללה, קום', והבאנו אותו לחוקרים".

למה עשית את זה?
"אני שואלת את עצמי כל יום את השאלה הזאת. זה היה רגע מטופש של שטות. להגיד מה עבר לי בראש באותו הרגע אני לא יודעת, זאת הצטברות של תחושות ומצבים שחוויתי במשך השירות כנראה. המעשה המטופש הזה שעשיתי היה מיותר לחלוטין. אני מבינה את זה היום, בדיעבד".


אך לצד החרטה העמוקה, סביליה מתעקשת כי גם הנער לא היה נקי כפיים. "הוא הגיע למחסום כדי לעשות בלגן ולנפץ את הנפצים שלו", היא אומרת. "זה לא מצדיק את המעשה שעשיתי, אבל צריך לזכור שלא מדובר בעובר אורח תמים אלא בתושב סילוואן, אזרח מדינת ישראל שהגיע למקום בכוונה לחולל מהומה ואולי גם לפגוע בנו. בזה אין לי ספק.

את מתחרטת?
"בטח. אני מבינה היום שמה שעשיתי לא עושים. נקודה.

מנודה
במהלך החקירה המשיכה סביליה לשרת כרגיל, עד שבבוקר אחד הודיע לה מפקד הפלוגה שלה כי היא לא רצויה יותר במג"ב. "הוא אמר לי, 'מפקד מג"ב לא רוצה אותך בחיל, קחי כמה דקות להבין את זה ותתחילי להזדכות על הציוד, מחר בבוקר את בבקו"ם'", היא משחזרת. "קיבלתי את השוק של החיים שלי. לא הפסקתי לבכות. הכל נקטע לי ברגע. הרגשתי כאילו זרקו אותי מהבית. כל החבר'ה היו בשוק. יום למחרת הגעתי לבקו"ם ועליתי על מדי צה"ל, מה שבחיים לא חשבתי שאעשה, ושלחו אותי להיות פקידה בפיקוד מרכז".

את חוששת מהשהות בכלא?
"אני יותר מפחדת מההשלכות של זה. נפתח לי תיק פלילי וזה לכל החיים. כבר עכשיו אני רואה את התוצאות של זה.

מג"ב בתגובה: "משמר הגבול רואה בחומרה ומוקיע כל התנהגות שוטרים באופן המנוגד לערכים עליהם החיל אמון. עם היוודע האירוע המדובר העביר משמר הגבול באופן מיידי את כלל החומר למחלקה לחקירות שוטרים. בסיום החקירה כשהוחלט ע״י מח״ש על הגשת כתב אישום היא הו