חיה אנונימית, פתק מסתורי, קופסה מעץ ואונייה אחת שהגיעה מהודו: בגן החיות התנ"כי לא נתקלו בהפתעה כזו כבר הרבה זמן.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני כמה ימים הגיע חיים כהן־גדול לקליניקת גן החיות שבניהולו והופתע למצוא שם קופסה שעליה פתק שאומר, "נמצא על אונייה שהגיעה מהודו דרך גיברלטר". בתוך הקופסה הסתתר ינשוף קטן ממין שעיר מצוי.

"זה נשמע הזוי", משחזר כהן־גדול. "התקשרתי לאדם שהביא אותו לגן והוא סיפר שהינשוף התגלה על אונייה שעגנה כקילומטר וחצי מחופי אשקלון".

"הינשוף הדיף ריח חזק של שמן תעשייתי והנוצות שלו היו שומניות במיוחד. הוא היה במצב טוב יחסית אבל תשוש מעט", מספר כהן־גדול. "נתנו לו אוכל ובמקביל הוא טיפל בעצמו. לאחר זמן קצר העברנו אותו לבית החולים לחיות בר בספארי שברמת גן".

שעיר מצוי הוא דורס לילה ממשפחת הינשופיים והוא הקטן ביותר בין דורסי הלילה בישראל. אורך גופו אינו עולה על 19.5 סנטימטרים ואורך כנפיו יחד לא עובר את 60 הסנטימטרים. השעיר נודד בחורף למרכז אפריקה ומבלה את חודשי הקיץ בדרום אירופה, במרכז אסיה ובצפון אפריקה. את הדרך בין הארצות האלה הוא עושה באופן קבוע גם מעל ישראל ואפשר למצוא את בני מינו בבקעת כנרות, בעמק בית שאן ובעמק החולה.

איך בכל זאת הגיע השעיר לספינה? התשובה אינה ברורה, אך בגן מעריכים כי לעתים כשהשעירים עפים זמן ממושך מעל הים הם מתעייפים מהמאמץ ונוחתים על העצם הראשון שהם רואים - ובמקרים רבים מדובר בספינות. "בסך הכל זה הגיוני. השעיר הוא חיה נודדת וגם היא לפעמים מתעייפת. שמחנו לעזור לו", מסכם כהן־גדול.