התושבים החרדים של נחלאות נגד הסטודיו לריקוד: להקת קולבן דאנס, שסטודיו האימונים שלה שוכן במרכז ז'רר בכר, סובלת מזה חודשים ארוכים מהתנכלויות של חרדים נוכח חלונות הסטודיו שפונים לרחוב ודרכם ניתן לראות רקדנים ורקדניות רוקדים יחדיו. החרדים איימו ודרשו לסגור את הוילונות – וכך פעלה הנהלת הסטודיו עד עכשיו, אלא שהיום (שני) מתוכנן להתרחש מהפך והווילונות צפויים להיפתח מחדש.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מנהלת בית הספר של להקת קולבן דאנס ופעילה בתנועת ירושלמים בעניין בהדרת נשים, צפירה שטרן אסל סיפרה: כשעשינו שיפוץ בסטודיו לפני שלוש שנים העירייה אישרה את תוכנית השיפוץ כך שיהיו בה חלונות גדולים במטרה לעצב את האזור ושיוכלו לראות שיש במקום סטודיו למחול. זה עבד מצוין אך תוך זמן קצר נוצר לחץ מצד החרדים ומהר מאוד אולצנו להתקין וילונות. היתה תקופה שעוד היתה סבירה בה החלטנו מתי לפתוח את הווילונות ומתי לסגור אותם – בזמן האחרון זה כבר הפך למצב שבו הם סגורים כל הזמן. החרדים באים, דופקים על החלונות, צועקים, ואפילו מצלמים בטענה שהעירייה הבטיחה להם שהווילונות יהיו סגורים תמיד. זה לא הגיע עדיין לשבירת חלונות אבל זו בהחלט תחושה מאיימת ולא נעימה".

מה גרם לשינוי?
"הגעתי למסקנה שאין לנו מה להתבייש. הפעילות שלנו היא תרבותית, ראויה ומכובדת מאוד לעיר. צריך לשאת בה כבוד. נשארנו כרגע להקת המחול העיקרית שפועלת בירושלים ואין שום סיבה שנסתיר את פעילותינו. צריך לתת כבוד ולתמוך בנו ולהיות גאים בנו. אני מקווה שהעירייה תעמוד לצידנו".

כאמור, לאחר תקופה ממושכת של 'כניעה', בסטודיו צפויים לשנות גישה ולפתוח מחדש את הווילונות באירוע שיתקיים היום בשעה 5 אחר הצהריים. בשיתוף תנועת 'ירושלמים', יפתחו הווילונות ותתאפשר צפיה בחזרה פתוחה של הרקדנים מתוך המופע "בבל" - מאת אמיר קולבן. אגב, המופע עוסק בתקשורת בין בני אדם - המהווה את אבן היסוד לבנייה והרס של חיינו כאן.

להקת קולבן דאנס היא להקת מחול עכשווית, שהוקמה בירושלים בשנת 1996 על ידי אמיר קולבן. הלהקה משלבת בהופעותיה צורות אמנותיות רבות ומגוונות, כגון מחול ותיאטרון, מוסיקה חיה ומוקלטת, הקרנות של וידאו ואנימציה ממוחשבת. לצד הלהקה פועל בית ספר למחול, שמעניק לתלמידיו הכשרה מקצועית ואת חוויית המחול הייחודית של הלהקה.