מתחדש המאבק על הסדרי התנועה ברחוב אגריפס: דו"ח שפרסם השבוע המשרד להגנת הסביבה מציג תמונת מצעגומה במיוחד על איכות האוויר ברחוב הסואן אותו פוקדים ביום עשרות אלפי הולכי רגל, ואלפי מכוניות ואוטובוסים, והפך להיות אתר תיירותי-תרבותי פופולרי במיוחד.

ידיעות נוספות על אגריפס:
כך החל המאבק ברחוב הצמוד לשוק מחנה יהודה
זמר ההיפ הופ המפורסם שהצטרף למחאה
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הדו"ח מדווח על 100 חריגות מתקן זיהום האוויר בחמשת החודשים האחרונים, חלקן עד לרמה של כ-70% מהתקן. המסמך, שאותו חיברה ד"ר דפנה אלפר סימן-טוב, מרכזת איכות אוויר במחוז ירושלים של המשרד להגנת הסביבה, ושהוגש לאחרונה לעיריית ירושלים, מסכם במילים: "ניתן לומר בברור כי רמת איכות האוויר ברחוב אגריפס אינה סבירה. מכל נקודות המדידה בירושלים זו הנקודה בה הריכוזים הנמדדים הם הגבוהים ביותר. לא נראה כל שינוי ברמת הריכוזים מאז התחילו המדידות, בחודש פברואר 2011."דו"ח קודם של המשרד לאיכות הסביבה הראה כי מאז שנסגר רחוב יפו לתנועת אוטובוסים שהופנתה רובה ככולה לרחוב אגריפס, עלו רמות זיהום האוויר ברחוב לרמות שחורגות מהתקן המקובל.

"לאור הממצאים מתכוונת תנועת התעוררות בירושלים ,ועד סוחרי השוק,החברה להגנת הטבע,וארגון 15 דקות לתחבורה ציבורית לחדש את מאבקה כנגד הסדרי התנועה החדשים וההרסניים ברחוב אגריפס", אומרים התושבים. "אנו קוראים לגורמי התכנון הרלוונטיים להתעשת ולפעול לשם תיקון המעוות ומציאת פתרון למצב בלתי אפשרי המסכן את בריאותם ורווחתם של תושבי נחלאות ,הסוחרים והמבקרים בשוק".

כזכור, מאז נסגר רחוב יפו לתנועת כלי רכב בשנה שעברה, יותר מ-18 קווי אוטובוסים הועברו לאגריפס, צעד שהפך את המקום לקטסטרופה תחבורתית שמסכנת את חיי ההולכים ושבים בו.

למרות ההבטחות, מספר הקווים ברחוב לא צומצם באופן משמעותי, והמפגע ממשיך להיות בשלו. התושבים דורשים להחזיר את הרחוב למצב חד סטרי, ולהוריד את מספר קווי האוטובוסים שעוברים בו לבודדים בלבד. עד כה, מאבק שנמשך שנים אינו זוכה להצלחה.

העירייה בתגובה: "מערך התנועה החדש להפעלת הרכבת הקלה במתכונתו המלאה, ייערך בחודשים הקרובים, יכלול שינוי במערך קווי התחבורה הציבורית ויותאם לרכבת הקלה. יש להדגיש כי מדובר במצב ביניים זמני בלבד, לאחריו יבוטלו קווי תחבורה ציבורית שיוחלפו על ידי הרכבת הקלה (לדוגמא: קווי פסגת זאב, נווה יעקב וכד') ומספר הנסיעות ברחוב אגריפס יפחת באופן משמעותי.

"בנוסף, משרד התחבורה אישר לחברת אגד תכנית הצטיידות רב שנתית חדשה, במסגרתה מוחלפים האוטובוסים לאוטובוסים חדישים בדגם יורו 5, אשר יפחית באופן ניכר את זיהום האוויר מהאוטובוסים.

"העירייה תוסיף ותפעיל את תחנת הניטור המוצבת ברחוב אגריפס תוך שקיפות נתונים מלאה כלפי הציבור, במטרה לעקוב אחר השינויים התחבורתיים הצפויים שאנו מקווים שיביאו להטבה במצב".