הגינה הקהילתית שעל המאבק לשימורה פורסם בmynet ניצלה – לפחות בינתיים: לפני יומיים (יום שני) הגיעו כוחות משטרה, נציגי מנהל מקרקעי ישראל ונציגי ההוצאה לפועל לגינה בשכונת מחנה ישראל בשביל להתחיל לפנותה, אך ברגע האחרון נמנע הפינוי. הודות להתגייסותם של תושבים, אנשי עירייה וסטודנטים וכן המשורר יענק'לה רוטבליט ובתו החורגת הזמרת עלמה זהר - הושגה הבטחה מהמינהל כי הגינה לא תיהרס לעת עתה, אך שיווקה לא יימנע – כך שעתידה עדיין לוט בערפל.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

עם הגעת השוטרים, שלוו בכוחות יס"מ, הגיע למקום גם סגן ראש העירייה קובי כחלון שבשבועות האחרונים התייצב לצידם של תושבי השכונה. כחלון ניהל משא ומתן עם נציגי המינהל ובסופו של דבר נמנע פינוי הגינה. בעוד שכחלון הגיע להבנות עם ראשי המנהל ולפיהן הגינה לא תיהרס בשלב זה, במינהל אמרו שתהליך שיווק הקרקע ימשיך כרגיל.סגן ראש עיר נוסף שנכח במקום היה פפה אללו, שהגדיר את מניעת פינוי הגינה כ"ניצחון לירושלים היפה". אללו: "כשיש קהילה הנאבקת למען מטרה צודקת התוצאות חייבות להיות חיוביות וחכמות. הבעיה של החוסר בפינות ירוקות אינה בעיה רק של שכונת ישראל, אלא בעיה של העיר כולה".

עוד בבוקר יום שני, יום ההריסה, התייצבו תושבי השכונה במקום. לקראת השעה 9 הגיעו נציגי המנהל והחלה היסטריה. בשלב מסוים אף הצטרפו למחאה סטודנטים לרבנות מהיברו יוניון קולג' הסמוך וקיימו בגינה תפילת שחרית מיוחדת.

יו"ר ועד תושבי השכונה וממובילות המאבק נגה עשת: "הגינה עדיין מאוימת, כי בשלב זה המינהל עדיין מעוניין לשווק אותה לבנייה. אבל התמיכה הגדולה שלה אנו זוכים מהעירייה וממינהל גינות העיר, לצד ההד התקשורתי הגדול שלו זוכה מאבקנו, מעודדים אותנו להמשיך ואנחנו נחושים להצליח ולשמור על חלקת אלוהים הקטנה שהקמנו בשכונה בעמל רב", אמרה.

"בשלב זה, אנו ממשיכים במאבק בערוצים התכנוניים, הציבוריים והמשפטיים. עמותת אדם, טבע ודין מייעצת לנו בהיבטים המשפטיים וקובי כחלון ופרופ' זאב ארד מסייעים בהיבטים התכנוניים. הכוונה היא להמשיך בהקדם את תכנון השכונה ולגרום לכך שהגינה תופיע בתכנון כשטח ציבורי ירוק – מה שיאפשר לעירייה להכריז עליה כגינה קהילתית ולהסיר מעליה את איומו של מינהל מקרקעי ישראל".