"השבועות האחרונים הפכו לסיוט אחד גדול, אנחנו מרגישים נרדפים על ידי הפקחים, שמתייצבים כמעט מדי יום ודורשים מאיתנו לזרוק את החתולים לרחוב", כך מתאר הנרי פרלמוטר, שמפעיל בדירתו מקלט לחתולי רחוב, את מה שעובר עליו ועל אמו.

ידיעות נוספות על חתולים:
מדוע החרדים מתגדים לעיקור חתולים?
מה קרה לגור החתולים שנפל לבור עמוק?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מאז שפרלמוטר (35) זוכר את עצמו הוא גר עם חתולים, נושם חתולים, מתעורר בבוקר עם חתולים והולך לישון עם חתולים. הוא ואמו חדווה הם אוהבי חתולי רחוב מושבעים והם מקדישים את רוב חייהם להצלת חתולים במצוקה.בדירת המשפחה בקטמון הישנה, דירת קרקע קטנה של 55 מ"ר, מסתובבים כיום 27 חתולים. רק חמישה מהם הם דיירי קבע, השאר שם באופן זמני עד שיימצא להם בית. "אנחנו אוספים לבית שלנו חתולים שנדרסו על ידי נהגים, שאפילו לא טרחו לעצור את המכונית כדי לראות מה מצבו של החתול האומלל ופשוט השאירו אותו על הכביש פצוע, זב דם ונאנק מכאבים", מספר פרלמוטר.

"אנחנו אוספים גורים שהושלכו למכולות אשפה, כשכל מיני אנשים רעים ניתקו אותם מאמם המיניקה. זריקה למכולת אשפה משמעותה מוות בייסורים עבור הגורים".

כיום יש בדירתם חמישה גורים הזקוקים לטיפול תרופתי כל שלוש שעות וארבעה חתולים שנמצאו דרוסים על הכביש. "אנחנו מוציאים עשרות אלפי שקלים כל שנה מכיסנו כדי לטפל בחתולים האלה", הם מספרים.

אבל כל זה נמצא כעת בסכנה. ככל הנראה, מישהו מבין השכנים התלונן על המשפחה בפני השירות הווטרינרי ומאז פוקדים את הדירה הקטנה פקחים עירוניים כמעט על בסיס יומי ודורשים מהמשפחה להיפטר מהחתולים, בטענה שמדובר במפגע. "הפקח האחרון שביקר פה בבית אמר לי להשאיר רק חמישה חתולים ואת השאר לנטוש", מספר פרלמוטר. "זה בלתי אפשרי. רובם פצועים. אי אפשר להשליך אותם לרחוב".

בעיר יש עשרות בתים ודירות המשמשים מקלט לחתולי רחוב. המידע הזה נפוץ בקרב אוכלוסיית אוהבי החתולים וכולם יודעים היכן אפשר לאחסן חתול עזוב, עד שיימצא לו פתרון קבע. כתובות הדירות הללו שמורות כסוד כמוס, מחשש שאנשים שמתנגדים לנוכחות החתולים יתנכלו להם.

גזבר העמותה למען חתולי רחוב, דוד רוזן: "באתי לבדוק אם יש בסיס לביקוריהם התכופים של הפקחים העירוניים, אבל המקום נראה סביר. העמותה מכירה את המשפחה מזה שנים ושולחת אליה חתולים שנמצאים במצוקה".

השבוע נראה שחל מפנה בפרשה וכי בשירות הווטרינרי החלה לנשוב רוח פייסנית יותר. כעת מבקשים בשירות להידבר עם משפחת פרלמוטר כדי להגיע לסיום הפרשה במהרה ולשביעות רצונם של כל הצדדים.

העירייה: "כיום יש בדירה כ־50 חתולים. במקום קיים מפגע ריח ותברואה חמור והחתולים מוחזקים בתנאים מחפירים. השירות הווטרינרי, בשיתוף עמותת חתולי ירושלים, מסרו הודעה למשפחה כי מותר להם להחזיק בדירה חמישה חתולים בלבד. המשפחה קיבלה שלושה שבועות למצוא פתרון לשאר החתולים ובאפשרותם למסור אותם לעמותה".