בעיריית ירושלים שוקלים לסגור את הרובע היהודי לכניסת כלי רכב בכל שעות היממה. הפתרון המוצע לתושבי האזור ולתיירים: התרת השימוש בקלנועיות בסמטאות העיר העתיקה. את ההצעה העלתה ארכיטקטית מחלקת התחבורה בעירייה יעל להב, במסגרת הלך דיון של ועדת התחבורה בנושא.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"העיר העתיקה היא מתחם ענק להולכי רגל. הכוונה שלנו היא לעודד את האנשים שלא יוכלו להגיע לביתם במכונית לעשות במקום זה שימוש בקלנועית וכך לחסוך הליכה רבה ברגל", אומרת להב. "אם יותר השימוש בקלנועית ברובע יהודי הדבר ימשוך למקום יותר תיירים, שכיום נמנעים מלהגיע לאזור בגלל הדרך הקשה".

להב מציינת עוד כי במסגרת התוכנית יופצו ברובע מפות שיציגו מסלולי נסיעה מומלצים ללא מדרגות. כמו כן יותקנו עמודי קשירה וסככות לחנייה ולאכסון של קלנועיות סמוך לשערים המרכזיים של העיר העתיקה ולתחנות האוטובוס והרכבת הקלה.

לדברי הארכיטקטית, באתרי תיירות רבים בעולם נהוג להפעיל קלנועיות וכלי הרכב הקטנים והנגישים זוכים לביקוש רב.
גם בחברה לפיתוח הרובע היהודי תומכים ברעיון. לדברי סמנכ"ל החברה איתי בצלאל, איסור הכניסה על מכוניות לרובע יוכל להיכנס לתוקף רק אם יימצא פתרון טוב עבור תושבים. במקרה הזה הקלנועיות עונות על הצורך.

הבעיה כעת היא שלא ברור מי ישלם על רכישת כלי הרכב. אף אחד מהגופים האחראים על היוזמה ועל הרובע לא מוכן ליטול זאת על עצמו. לדברי להב, העירייה אינה מתכננת לרכוש את הקלנועיות בעצמה. גם בצלאל טוען בתוקף שהחברה לפיתוח הרובע לא עומדת לממן את הפרויקט, אך גם מוסיף שהנטל לא צריך ליפול על כתפי התושבים.

כבר לפני כמה חודשים הוחלט לאסור כניסת כלי רכב לאזור העיר העתיקה. אולם מאז שוקלים בעירייה להרחיב את האיסור הכניסה לחלקים נוספים ברובע היהודי.