פרשת המרכול של ארדואן במזרח העיר: בעלי החנות ביקש משגרירות טורקיה למנוע הסרת שלטיו של השליט רג'פ טאיפ ארדואן.

בעקבות הפרסומים ב"ידיעות ירושלים" ו-mynet על בעלי החנות בשכונת א־זהארה, שתלו ללא אישור שלטי אהדה לראש הממשלה הטורקי, קנסה אותם העירייה בסכום של יותר מעשרת אלפים שקל. השאלה שאמורה לסקרן גם את אנשי משרד החוץ בישראל, היא האם הקונסוליה הטורקית אכן תתגייס לעזרת התומך הנלהב מירושלים?


בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מזה כחודשיים שעזאם מרקה מקבל ביקורי פתע של פקחי העירייה. לאחר שתלה אינספור שלטים של המנהיג הטורקי בפתח המרכול שלו ברחוב אבו־עוביידה במזרח העיר, רשמו לו בכיכר ספרא מספר רב של קנסות שונים בגלל שלא שילם אגרת שילוט. אבל מרקה ממשיך בשלו. העובדה שארדואן נחשב לאחד מאויביה העיקריים של ישראל לא מפריעה לו ולבני משפחתו להמשיך להעריץ אותו. מלבד תליית הפוסטרים הספיקו בחמולת מרקה להדפיס את שמו ודמותו של ארדואן על גבי החשבוניות של בית העסק ואף הנפיקו מגנטים עם תמונתו.מנגד, בעירייה לא מוכנים לוותר על תשלומי הקנסות. כך, למשל, ביום אחד, 31 באוקטובר, ניתנו לו עשרה דו"חות. השבוע הגיעו הפקחים פעם נוספת לקרבת המרכול וצילמו את המקום, שעדיין מעוטר בפוסטרים ענקיים של ארדואן. כעבור זמן קצר התעורר ויכוח חריף בין הצדדים, שבמהלכו הודיע הבעלים לפקחים כי על אף הצעדים שננקטו נגדו, בכוונתו להוסיף לקשט את חנותו בדגלים של המדינה העוינת.

מרקה לא חושש, בעיקר בשל העובדה שהוא לא מרגיש לבד. לטענתו, לפני כחודש הגיעו לכניסה למרכול כ־20 פקחים ושוטרים, שהחלו להסיר מחזית המבנה את דגלי טורקיה ואת תמונותיו של ארדואן "בברוטליות ובצורה לא מנומסת".
"פניתי לממונה על הפקחים שהיה במקום ושאלתי אותו אם יש לו אישור, אבל הוא התחמק ממני", נזכר מרקה. "לאחר מכן פניתי לקצין המשטרה וביקשתי לראות את האישורים שיש להם לחדור לחנות שלי. הוא בירר עם הפקח וגם ניסה להתחמק ממני. בסופו של דבר הוא אמר שיש לו אישור אבל הוא לא רוצה להראות לנו אותו".

מרקה לא היסס וטלפן בו במקום לקונסוליה הטורקית. "אמרתי להם שדגלי טורקיה ותמונותיו של ארדואן נזרקים לפח של עיריית ירושלים", הוא מוסיף. "הם אמרו לי, 'אל תדאג. אנחנו נסדר את העניין'. אחרי כמה זמן התחילו פקחי העירייה לצעוק: 'תעזוב, יש לנו הוראה'. ראיתי כמה אנשים שעמדו מרחוק והסתכלו על המתרחש. אולי הם היו מהקונסוליה הטורקית וצילמו את האירוע. הם ממש התעצבנו".

ממשיך לסגוד
בעבר כבר אמר מרקה כי קנסות העירייה לא מעניינים אותו. "ארדואן הוא איש גדול, שלא מפחד מישראל", הוא שיבח את ראש הממשלה הטורקי. "הוא עשה לישראל בית ספר". השבוע הוא נשמע מעט אחרת. "אני לא מבין מה הבעיה בתמונות של ארדואן", הוא אומר. "הוא לא טרוריסט, ואילו היה כזה, לא הייתי תולה את התמונה שלו. אילו הייתי שם דיוקנאות של אחמדינג'אד, אחמד יאסין או בן־לאדן, זה היה אחרת. במצב כזה הייתי מסיר בעצמי את הדגלים והתמונות. אבל הקשרים בין טורקיה לישראל חזקים והדוקים. גם היחסים הפוליטיים וגם הדיפלומטיים, המסחריים והצבאיים. יש מערכת הגנה משותפת בין שתי המדינות". עם כל זאת, מרקה מתעקש להוכיח כי אינו עובר על החוק.


"התמונות הללו חוקיות, כי הן נמצאות בתוך הגבולות של החנות שלי ולא מחוץ לה", הוא מדגיש. "אם אני סוגר את שער הברזל בכניסה, הפוסטרים לא גלויים לציבור. גם לא מדובר בפרסומת, כי אני לא תולה תמונה של מוצר או של שם החנות שלי. אם כבר, הדו"חות שאני מקבל לא חוקיים". יודגש כי למרות דבריו של מרקה, תועד המרכול בעבר כשחזיתו מלאה בפוסטרים של ארדואן. בנוסף, לחנות עצמה בחר מרקה לקרוא בשם 'אבו אל־עז ארדואן'.
משגרירות טורקיה סירבו להתייחס לנושא.

העירייה: "דברי מרקה אינם נכונים! השלטים הורדו בשבוע שעבר על ידי פקחי העירייה. אנו מטפלים על פי חוק בכל שלט בשטח הפתוח לציבור ופועלים להסדרת נושא השילוט למען הסדר והשמירה על המרחב הציבורי, ללא קשר לתוכן השלטים. למרקה ניתנו ברירות קנס בגין תליית מודעות בניגוד לחוק. למרות האזהרות והקנסות שניתנו לו, הוא המשיך להפר את החוק ברגל גסה".

משרד החוץ: "לא ידוע לנו על פנייה לשגרירות טורקיה".