למה שרק הפינגווינים ייהנו? המחאה החדשה בגן החיות התנ"כי: השקנאים דורשים לשנות לאלתר את התפריט היומי שלהם. בצוות הגן מדווחים כי בשבועות האחרונים במשפחת העופות הגדולים מסרבים לאכול את הדגים המוגשים להם כמה פעמים ביום.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"אנחנו נותנים להם דגים גדולים לארוחת צהריים והשקנאים לא נוגעים בהם", אומר אחד המטפלים. "כשמשרתים אותם ומושיטים להם את הדגים - ההתנגדות אפילו נחרצת יותר. הם מסובבים את הפנים, כאילו בגועל, ולא רוצים לאכול".

המחאה החדשה הפתיעה את המטפלים, אך היא משרתת היטב תושבים אחרים בגן. הקורמורנים, עופות החיים לצד השקנאים באותו אגם, מנצלים את שביתת הרעב של אחיהם ואוכלים בעצמם את המנות הדחויות.אך עד מהרה הבין הצוות כי השקנאים דורשים ארוחות איכותיות יותר, דוגמת דגים נורווגיים, שמהם נהנים בדרך כלל הפינגווינים שגרים לא הרחק. אך הדגים הנורווגיים נחשבים יקרים יותר מהאחרים וספק אם השקנאים יזכו לשבוע מהם.
השקנאים, שמוכרים בזכות השק הגדול שנמצא מתחת למקור שלהם ונותן להם לאגור דגים בבטחה, נפוצים בכל רחבי העולם בסדרה של שש משפחות. הקבוצה הירושלמית שייכת למשפחת השקנאי המצוי, שאותו אפשר למצוא ממזרח אירופה ועד למרכז אסיה באגמים ובביצות רדודים של מים מתוקים. בחורף השקנאים נודדים דרומה לאפריקה, למזרח התיכון ולהודו. השקנאי הוא עוף מים גדול.

הזכר יכול להגיע לאורך של 1.75 סנטימטרים והוא נחשב לשחיין מצוין שיכול גם לצלול כדי לתפוס את מזונו. כששקנאי יתפוס דג הוא ירים את ראשו מעלה ויבלע את הדג שלם. משקלו של השקנאי קטן מכפי שנראה לעין, דבר המאפשר לו לצוף טוב במים. הוא חי בלהקות גדולות והמבנה החברתי הזה חשוב גם בתקופת הנדידה וגם בתקופת החיזור והרבייה.

משפחת השקנאים הירושלמית הוכיחה עד עתה שהיא מאוחדת במאבקה. נחכה ונראה אם הצוות ייכנע לעקשנות שלהם.