בעוד שהדרת הנשים בירושלים מהמרחב הציבורי הפכה כבר לתופעה שכיחה, בבירה לא שוכחים בעיה לא פחות גדולה - אלימות נגד נשים. אמש (שלישי) התקיימה בעיר צעדת מחאה חסרת תקדים שיצאה נגד התופעה, בה השתתפו נשים ערביות ויהודיות כאחד.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

למעלה מ - 200 מפגינים, כאשר מרביתן נשים, השתתפו בצעדה, שיצאה במקביל מכיכר פריז שם החלו לצעוד הנשים היהודיות, ומשער שכם שם החלו לצעוד הנשים הערביות. בשער יפו שתי הקבוצות נפגשו - וצעדו ביחד לעצרת שהתקיימה ברחבת הסנימטק.המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "אלימות נגד נשים נוגע לכולם", "בשמונה השנים האחרונות לפחות שתים עשרה נשים נרצחו מנשק אבטחה שנשאר בבית" ו"חברה צודקת גם לנשים".

בעצרת נאם גם ראש העירייה ניר ברקת שציין כי העירייה חרטה על דיגלה את קידום הנשים במערכת העירונית: "עלינו לפעול בכל האמצעים למניעת אלימות כנגד נשים ולקידום נשים בכל המערכות".

נאומו של ברקת נקטע מספר פעמים על ידי מפגינים שצעקו את השם 'רחל עזריה' - חברת מועצת העיר שפוטרה לאחרונה על ידי ברקת כיוון שעתרה נגד העירייה בתופעת הדרת הנשים. בתגובה אמר ברקת "אי אפשר לתבוע את העירייה אם אתה בקואליציה, ויש דרכים אחרות לפעול אם לא מסכימים".

יועצת ראש העירייה למעמד האישה אורלי בן אהרון אמרה כי "הצעדה והעצרת הן פרי קואליציה בה יש ייצוג למגזרים, קולות וקהלים שונים: נשים וגברים, מגזר דתי וחילוני, ערבי ויהודי. תופעת האלימות כלפי נשים חוצה שכבות, דתות ,מגזרים וגילאים. אנו מאמינים ששילוב כוחות בין הארגונים השונים, וקריאה משותפת וברורה להיאבק בתופעת האלימות כלפי נשים תגביר את המודעות לנושא ותחזק את המאבק למיגור התופעה".

ברקת: "לא נאפשר הדרת נשים במרחב הציבורי. יש קשר ישיר בין קידום מעמד האישה לבין הפחתת האלימות כנגד נשים".