גוי של שבת – עכשיו התעריפון. במודעות שהופצו בשכונת סורוצקין החרדית מפרט מוחמד (שם בדוי) את מחירי הפעולות השונות שיהיה מוכן לבצע בשבת עבור אנשי המגזר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מחירה של קריאה לתיקון תקלות חשמל עומד על כ־30 שקל; פינוי לבית חולים יעלה למזמינים 100 שקל. מוחמד אף הדגיש במחירון המיוחד שלו כי "תיתכן תוספת מחיר בנסיעה לשכונות מרוחקות".

ל"ידיעות ירושלים" מספר האיש כי הוא נקשר לציבור החרדי כשעבד כנהג אוטובוס ומונית בשכונותיהם לפני כמה שנים.
"העבודה הראשונה שלי כגוי של שבת היתה כשהסעתי את אשתו של רב בשכונה לפני שבת והייתי צריך להרים לה חלק מהדברים הביתה מפני שהשבת כבר נכנסה", הוא נזכר. "קיבלתי את התשלום על זה רק במוצאי שבת. כך נוצר הקשר הראשון עם אחיו של הרב, עד שיום אחד הוא הציע להתחיל לעבוד בזה".בשבתות משתכן מוחמד באחת השכונות החרדיות ומחכה לקריאות. "יש לי צריף קבוע שבו אני נמצא כדי שאנשים ידעו לאן להגיע", הוא מספר. "במקרים דחופים של חולים ויולדות שצריכות להתפנות לבתי חולים הם מעדיפים להתקשר אלי ולא לאמבולנס, כדי לא לגרום ליהודים לחלל את השבת".

לדבריו, כל שבת הוא מקבל פניות שונות ומגוונות. יש אנשים שמזעיקים אותו כדי לכבות אור שנותר דלוק בחדר השינה או אפילו במקרר.

בשורה התחתונה הוא מדווח שמדי שבת הוא מכניס לכיסו סכום מכובד למדי, כ־500 מאות שקל בסוף שבוע אחד.

מה קורה אם אתה לא יכול להיענות לקריאות?
"אני שולח את הבן שלי להחליף אותי".

מה הבקשה הכי מוזרה שקיבלת?
"פעם אחת קראו לי לבית שבו הילד הקטן פתח את ברז המים החמים וביקשו ממני לסגור אותו כי להם אסור. לא הצלחתי להבין למה. מקרה חריג אחר היה של אישה שנתקעה באמבטיה. הייתי צריך לשבור את הדלת כדי שהיא תוכל לצאת".