סגן ראש העירייה יצחק פינדרוס בהתבטאות חריפה נגד ניר ברקת: "אפילו בקדנציה של אולמרט כראש העירייה, האווירה לא היתה כל כך בוטה ועם הצרה הצרורה הזאת אנו נאלצים להתמודד". פינדרוס אמר את הדברים בראיון לעיתונאי אריה ארליך מהעיתון החרדי 'משפחה', בהתייחסו לקדנציה הנוכחית של ראש העירייה ברקת בתפקיד.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לאחרונה עלו יחסיהם הטובים של פינדרוס וברקת על שרטון. בעבר ברקת נעזר בסגנו, חבר סיעת יהדות התורה, כשפרצו ההפגנות נגד פתיחת חניון קרתא בשבת ובניסיונותיו לתאם פגישות עם מנהיג הזרם הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב.

בחודשים האחרונים חלה תפנית במערכת היחסים הקרובה של השניים, לאחר שברקת כפה לקיים בחירות לשני מינהלים קהילתיים שונים בשכונת רמות – חילוני וחרדי. ההוראה ניתנה בניגוד לעמדת החרדים שדרשו לבחור מינהל אחד לשכונה, שצפוי היה להיות חרדי מאחר שרוב תושבי רמות הם בני המגזר.

בגזרתו של פינדרוס ציפו מהיענות גדולה יותר לדרישותיהם מצד ברקת, עקב תמיכה כמעט גורפת שזכה לה מצד נציגי יהדות התורה. כך לדוגמא, מרבית חברי המועצה החרדים התנגדו להכפלת הארנונה על דירות רפאים ולמרות זאת כאשר נדרשו לאשר את צו הארנונה שכלל את סוגיית דירות הרפאים תמכו חברי הסיעה בברקת.

תסכולים אלה ואחרים צפו ועלו במהלך הראיון לכלי התקשורת החרדי. פינדרוס טען בו כי התנהגותו של ברקת נובעת מהכוח העצום שנותן לו החוק. "אפילו לראש הממשלה אין משילות כמו שיש לראש עיריית ירושלים", אמר. "ראש העירייה יכול לעשות דין לעצמו כמעט בכל נושא. הוא לא תלוי באיש. אין הצעות אי אמון נגדו, אין כמעט מנופי לחץ מולו. את הכוח הזה מנצל ברקת כדי לנהל סדר יום הקרוב ללבו. לא תמיד מה שקרוב ללבו קרוב גם ללבנו".

אך פה לא תמה הביקורת של פינדרוס על הממונה עליו. הוא ממשיך ותוקף את ברקת כי הוא לא פועל בכל מרצו לטובת בני המגזר. "קרה בירושלים תהליך דרמטי", המשיך חבר המועצה הבכיר. "יהודי חרדי התמודד על ראשות העירייה (מאיר פרוש; צ"מ, א"ג) בעיר שקרוב לארבעים אחוז מהאוכלוסייה שלה הם חרדים. הוא הפסיד וראש העירייה שנבחר, למרות אי התמיכה החרדית, חש מחויבות לחרדים רק במקום שאין התנגשות עם שאר הקהלים. כתוב שאין אדם עומד על דעת רבו אלא לאחר ארבעים שנה, אבל אני מבין כבר עכשיו מדוע קרא לי הרב אלישיב לפני שלוש שנים ואמר לי, 'הולך להיות פה ראש עירייה חילוני, צריך אותך בירושלים'. התוצאה היא שישנה אווירה של עשייה חילונית ענפה שבאה בהכרח על חשבונו של הציבור החרדי".

כתוצאה ממערכת היחסים המתוחה בין פינדרוס לברקת, החלו לאחרונה גורמים ביהדות התורה להכריז על שמות של מועמדים פוטנציאליים להחליף את ברקת אחרי הבחירות המוניציפאליות.

אותם גורמים הדגישו בשיחות סגורות כי בבחירות הקרובות הם לא ישובו ויריצו מתמודד חרדי, ויחפשו אחר מועמד דתי או חילוני שיוכל לנצח את ברקת.

פינדרוס מסר בתגובה: "ניר ברקת עובד איתי בהגינות, על אף שיש לעיתים אי הסכמות. אבל במכלול הוא מאוד הגון. אני חושב שיש לנו דרך ארוכה מאוד לצמצם פערים בין המגזר הכללי לחרדי ומקווה שבכוחות משותפים נמשיך לצמצמם".

העירייה: "אנו פועלים לפיתוח כלל המגזרים בעיר, זה לצד זה ולא אחד על חשבון השני. כלל המגזרים נהנים מהצמיחה שחלה בעיר בתחומי התרבות, החינוך, הכלכלה והצעירים. אין מגזר שנפגע מכך, וחלה עלייה באיכות החיים בעיר בכל המגזרים".