מקרה חריג הגיע לאחרונה לטיפול משטרת מרחב מוריה. מדובר בדרמה לא קטנה, שמעורב בה סטודנט למשפטים, שלושה קרובי משפחה ממורמרים ותוכי מדבר אחד.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

תחילת הפרשה לפני כשלושה חודשים אז פרסם הסטודנט (27) מודעה על מכירת תוכי מסוג ג'אקו ב־2,200 שקל העונה לשם קוקו. למודעה נענו לא מעט קונים פוטנציאליים, ובסופו של דבר הראשון שהגיע לראות את התוכי היה גבר בשנות ה־30 לחייו.האיש הגיע לביתו של הסטודנט, הנמצא בקרית יובל, כשהוא מלווה בשניים מבני משפחתו. כאשר הציג המוכר את התוכי בפניו, הוא נראה נרגש ונסער. לדברי הסטודנט, כשהקונה ניסה ללטף את קוקו הוא מיד נכנס לעמדת תקיפה. בשלב זה הפתיע אחד מבני המשפחה של הקונה והצהיר כי התוכי גנוב, והחל לגדף ולהעליב את הסטודנט.

"הייתי המום. קוקו הוא ממש בן משפחה והוא חי איתי ועם שלושת כלבי ההאסקי שאני מגדל כבר שלוש שנים", אמר הסטודנט. "אני מגדל את קוקו מהימים שהוא היה עדיין גוזל. לימדתי אותו עשרות מילים. הוא יודע להגיד 'בוקר טוב', 'ערב טוב' ואפילו 'מה שלומך'".

בשלב זה הזמינו הקונים את המשטרה למקום. "הם שאלו אותי בנוגע לתוכי ואחד השוטרים ביקש לדבר עם בני משפחתי כדי לבדוק אם אני אכן הבעלים שלו. השוטר שוחח עם אמי והיא הסבירה לו שקניתי אותו לפני שלוש שנים בטבריה, שם התגוררתי אז", הסביר. "היה לי תוכי מסוג ארה והחלפתי אותו עם אדם שהיה לו תוכי ג'אקו. כדי לשכנע את השוטרים כי התוכי אצלי כבר שלוש שנים הבאתי להם קבלה מחנות בעלי חיים בקרית יובל שבה אני נוהג לקנות לו אוכל בכל השנים האלה. לאחר השיחה אמר אחד השוטרים למתלוננים כי בינתיים הוא משאיר את התוכי בחזקתי והוסיף כי עליהם להגיש תלונה באופן מסודר על גניבה בתחנת המשטרה", אמר הסטודנט.

באותו ערב, כשנסע הסטודנט לתל אביב, הוא קיבל שיחת טלפון מהשוטרים שהורו לו להתייצב עם התוכי בירושלים באותו ערב, אחרת יפרצו לדירתו וייקחו את קוקו.

"הייתי המום. לא נאמר לי לרגע שמדובר בעסק כל כך דחוף", הוא משחזר. "הסברתי לשוטר שאני בתל אביב, אבל הוא המשיך לדרוש ממני להתייצב באופן מיידי בתחנה של מרחב מוריה.

"בלית ברירה חזרתי לעיר, הגעתי הביתה, לקחתי את קוקו והתייצבתי בתחנה", המשיך הסטודנט. "השוטר, שידע במה אני עוסק, אמר לי במהלך החקירה שהמקרה עלול לפגוע במקום עבודתי ובהמשך לימודיי. אני מצדי אמרתי לו שאם עלי להוכיח את חפותי אז אלחם, וכל הדרכים כשרות. עברתי תהליך קליטה במשטרה כחשוד בעבירה פלילית. נלקחו ממני טביעות אצבע, תמונות וכל הפרוצדורה שבדבר".

עוד באותו יום שוחרר הסטודנט לביתו עם התוכי. בבוקר שלמחרת הוא קיבל טלפון מקצין חקירות של מרחב מוריה, שדרש ממנו, לטענתו, להגיע לתחנה יחד עם התוכי להמשך החקירה, שאליה הובא גם מומחה, שבדק למי שייכת הציפור. "החוקרים התקשרו לווטרינר, כאשר אני טענתי שהתוכי שלי אינו מאולף ואילו המתלוננים טענו שהתוכי הגנוב כביכול הוא מאולף", הסביר הסטודנט. "שאלו את הווטרינר אם תוכי יכול להשתנות בפרק זמן קצר ממאולף ללא מאולף והוא אמר חד־משמעית: 'לא, או שהתוכי מאולף או שלא'. תוכי מאולף ידידותי יותר ואינו חושש מבני אדם, ואילו תוכי שלא עבר אילוף מתנהג בפראות בסביבת אנשים.

"המתלוננים גם טענו כי לתוכי יש שבב זיהוי, אך בדיקת הווטרינר העלתה כי אין לו שבב. הם לא הפסיקו לכנות אותי גנב ולטעון שהתוכי לא שייך לי".

בשלב זה החליטה המשטרה לנסות להגיע לפשרה. לבסוף הסכימו שני הצדדים לחתום על הסכם, שלפיו התוכי יעבור באופן זמני לחזקתם של המתלוננים בתנאי שלא יסמנו אותו בסימן זיהוי כלשהו שיוכל לשמש ראיה בבית משפט. "נאלצתי לחתום על הסכם הפשרה", הסביר הסטודנט. "מהסיבה שעוד לפני ההסכם נאמר לי כי אם התוכי לא יעבור לחזקת המתלוננים הוא יישאר במשטרה ופשוט יסבול. אז כדי שקוקו לא יסבול יותר נאלצתי לוותר ולמסור למתלוננים את התוכי עד להחלטת בית המשפט".

ביום שני השבוע החליט בית משפט השלום בעיר, בראשותה של השופטת מירית פורר, כי התוכי יוחזר לסטודנט, לאחר שחוקרי המשטרה הצהירו בפני בית המשפט כי אין להם שום יכולת להכריע למי קוקו שייך.

ממשרת המחוז נמסר כי לאחר החלטת בית המשפט אין הם מתעסקים עוד בנושא.