מבית חולים למרכז תרבות - מינהל מקרקעי ישראל העביר את מבנה בית החולים למצורעים, 'בית הנסן', לידי העירייה במטרה להחזירו לשימוש. בתוכנית: פתיחת מרכז עירוני לתרבות, אמנות ופנאי במתחם המשתרע על שטח של שבעה דונם בלב שכונת טלביה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בימים הקרובים תחל הכנת המכרז לבחירת קבלן לביצוע השיפוצים במבנה, שמוגדר מתחם היסטורי לשימור. תהליך הכנת הנכס לשימור אמור להסתיים תוך חצי שנה ופתיחת מרכז התרבות החדש מתוכננת כעת לאמצע שנת 2012.

בית החולים הממשלתי ע"ש הנסן ברחוב מרכוס, נוסד בשלהי המאה ה־19 כדי לאפשר אשפוז מבודד של חולי מחלת הצרעת. אחרי קום המדינה הפך המוסד לבית חולים ממשלתי. הוא נקרא על שם ד"ר גרהרד הנסן, מגלה החיידק הגורם לצרעת.

בשנות ה־50 רכשה הקרן הקיימת לישראל את המבנה מידי הכנסייה הסקוטית וייעדה אותו שלימושה של האוניברסיטה העברית, שפונתה מהר הצופים ב־1948. בסוף שנות ה־80, בשל מיעוט חולי הצרעת בישראל, חדל בית החולים לפעול במתכונת אישפוזית ומאז ועד לאחרונה שימש כמרפאת חוץ אמבולטורית של משרד הבריאות לבעיות עור.

המבנה נחשב בעל ערך היסטורי רב. במקום פועל מוזיאון שמציג תערוכה על ההיסטוריה של בית החולים למצורעים ושל בתי החולים בירושלים באופן כללי.