ישיבה מיוחדת של ועדת החינוך והתרבות דנה בשבוע שעבר בגל ההטרדות המיניות כלפי סטודנטיות באזור הגבעה הצרפתית, ובדרך לקמפוס. סגן מפקד מרחב ציון במשטרה, סנ"צ אלי כזרי, אמר בדיון כי בשנה האחרונה הוגשו 12 תלונות על הטרדות מיניות באזור. "במאמץ משותף הצלחנו לעצור שבעה מעורבים, ובקרוב נגיש נגדם כתבי אישום. אנחנו משתפים פעולה באופן מלא עם יחידת האבטחה של האוניברסיטה העברית ועורכים במקום סיורים סמויים וגלויים".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

ס', סטודנטית באוניברסיטה העברית שמתגוררת בכפר הסטודנטים הסמוך לקמפוס, חוותה לפני מספר שבועות חוויה קשה ליד שער המעונות. בדיון היא סיפרה, "יצאתי בערב שבת לכיוון בית הכנסת הסמוך למרכז המסחרי בגבעה הצרפתית. הלכתי לבד ולאור יום. דקה אחרי שיצאתי משער המעונות התקרבו לעברי כמה בחורים, כנראה מהכפר עיסאוויה הסמוך, ואחד מהם תקף אותי מינית. רצתי חזרה למעונות, מבוהלת ומפוחדת. ניידת הגיעה תוך דקות, אך לא הצליחה ללכוד את התוקפים".

בעקבות האירוע, החליט קצין הביטחון של האוניברסיטה, צבי פוגל, לרכוש לסטודנטיות תרסיסי גז פלפל במטרה להגביר את תחושת הביטחון שלהן ולאפשר להן להגן על עצמן. הנהלת האוניברסיטה לא ראתה זאת בעין יפה והחליטה לפטרו."הקמתי קבוצה בפייסבוק והצעתי בה לסטודנטיות לרכוש ממני את הגז, שמיועד להגנה עצמית ומאושר על פי חוק", סיפר בכנסת. "עשיתי זאת ביוזמתי, כאזרח טוב שמודע לבעיה. שלושה ימים לאחר מכן קראו לי למשרדי אגף הביטחון. חשבתי שיברכו אותי על הגדלת הראש, אבל במקום זאת סגנו של הממונה על האגף איים עלי ואמר לי, 'אתה לא יודע עם מי אתה מתעסק'. בסוף השיחה קיבלתי הודעת פיטורין. אני לא יודע מה עשיתי".

התקיפה של ס' היתה רק מקרה אחד בשורה של אירועים. סטודנטית אחרת מספרת שהותקפה פעמיים בחצי השנה האחרונה באזור כפר הסטודנטים – פעם אחת הוטרדה מינית ובשנייה חוותה ניסיון שוד. "לפני כחצי שנה הקיפו אותי חמישה צעירים ערבים בשדרה שבין הקמפוס לכפר הסטודנטים, החלו לקלל ולצעוק ואחד מהם תפס בישבני. פחדתי נורא. לפני חודש וחצי הותקפתי שוב, הפעם ליד בית הקפה ארומה. בזמן שדיברתי בטלפון עם חברה זיהיתי שני צעירים כבני 15 חוצים את הכביש לעברי. לפני שהספקתי להסתובב, אחד מהם קפץ עלי וניסה לגנוב לי את הסלולרי. מעכשיו אני מסתובבת עם גז מדמיע".

באגודת הסטודנטים באוניברסיטה מכירים היטב את התופעה. לדברי יו"ר האגודה, איתי גוטלר, "מסקר מקיף שערכנו לאחרונה בנושא עולה תמונה מטרידה של אלימות פיזית ומילולית כלפי סטודנטיות. כדי לסיים את הסיפור הזה המשטרה צריכה להיות מעורבת יותר - הרי כבר הוכח שכשיש נראות משטרתית ההטרדות נעלמות".

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "האזור שבו קורות רוב ההטרדות נמצא באחריות עיריית ירושלים ומשטרת ישראל. עם זאת אנחנו לא מתנערים מאחריות, לכן גידרנו אזור מסוים שהצריך זאת ואנחנו שולחים שלושה רכבי סיור שעוברים בשעות החשכה ברחובות הסמוכים לקמפוס ולמעונות. כמו כן אנחנו מפעילים 'שאטל' מיוחד שיוצא כל רבע שעה מהקמפוס למעונות רזניק ואידלסון ולכפר הסטודנטים".