"תוכנית מבצע: לא יידעו ולא יבינו". זה שם הקוד הציורי והמביך שהעניקה רשות הטבע והגנים למבצע שנועד לסכל את תוכניתן של השכונות הערביות הסמוכות להר הצופים שלא לאפשר הקמת גן לאומי במורדות ההר. מסמך שהכינו במחוז ירושלים של רשות הטבע והגנים והגיע לידי 'בונוס' מספק הצצה נדירה לאופן הצבאי והכמעט פרנואידי שבו מתייחסים לפעולת ניקיון השטח, הנמצא במורדות הר הצופים במרחק רב במיוחד מבית החולים ומהאוניברסיטה העברית.

לעמוד המיוחד "אש מעזה"
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בתחילת המסמך, שנכתב בסמנטיקה צבאית ודומה יותר לפקודת יציאה לפעולה בעורף האויב, נכתב כי מטרת המבצע היא "מניעת סיכול ייעוד השטח לגן לאומי ושמירה על ערכי טבע ונוף"."חילוץ הכלי התקוע"
את המתחם שבו מתבצעות עבודות הניקוי מכנה רשות הטבע והגנים 'זירה'. העבודות שמבוצעות באזור "נעשות על פי הנחיות ביטחון ובטיחות חמורות ביותר", נכתב במסמך. "לפני ביצוע העבודה תבוצע סריקה בידי חבלן משטרה וכלבן, ולאחר סגירת מעגלי האבטחה ואישור מפורש מהמשטרה שהכל בטוח, תחל העבודה".

בשל הרגישות והקרבה לשכונות ערביות, העבודה מבוצעת בצמדים, כשהעובדים בשטח מתבקשים להודיע למוקד המשטרה על תחילת העבודות וסיומן. "חל איסור לעמוד סמוך לכלי ההנדסי ללא קשר עין עם המפעיל", נכתב. "במקרה שמתפתח איום כלשהו, יש לדווח מיידית למנהל המבצע ולחבור לקצין המשטרה האחראי על המתחם".עוד נכתב כי יש להתייחס לאזור כרגיש מבחינה ביטחונית גם בתקופה שאחרי המבצע ולהחמיר בנוהלי הביטחון בסיור במקום. כל זאת אף שמדובר בשטחה המוניציפלי של ירושלים, מרחק מאות מטרים מקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים.

כיאה למבצע צבאי, ברשות הטבע והגנים הכינו "מקרים ותגובות", שיכינו את העובדים לאירועים החריגים.

כך, למנהל המרחב ניתנה אפשרות להפסיק את ביצוע העבודה ללא הוראת המשטרה אם הוא מרגיש שנשקפת סכנה לעובדים.

במקרה של הפרות סדר, העובדים נקראים לפעול על פי הנחיות המשטרה. במקרה של תקלה בכלי הנדסי, "המשימה העיקרית מרגע זה היא חילוץ הכלי התקוע" כאילו מדובר בעורף האויב. עוד נכתב כי כוחות הרפואה למבצע מתבססים על משטרת ישראל, שנמצאת בבסיס 'מצודת אדומים'. "הפינוי הוא להדסה הר הצופים, מרחק של עשר דקות", מצוין במסמך.

הגן הלאומי מורדות הר הצופים משתרע על 734 דונם הנושקים לשכונות עיסאוויה וא־טור. על פי התוכנית, הקרקעות במתחם יופקעו וכ־15 מבנים של תושבים ערבים הנמצאים במקום מיועדים להריסה. תושבי עיסאוויה הסמוכה טוענים כי התוכנית תסתום את הגולל על התרחבות השכונה בעתיד.

את הפרויקט מקדמות רשות הגנים הלאומיים, הרשות לפיתוח ירושלים והעירייה, והוא נמצא כבר כמה שנים בוועדות התכנון ועבר, בין היתר, את ההמלצה של הוועדה המקומית. בכל שלבי התכנון פעלו ארגוני השמאל כדי למנוע את ההכרזה על המתחם גן לאומי באמצעות מאבק הסברתי.

"אנו נפנה לדעת הקהל הבינלאומית, לאמריקנים ולקוורטט כדי שיפעלו למנוע את התוכנית", ציין רק לאחרונה חבר המועצה מאיר מרגלית, שמשתתף במאבק נגד הקמת הגן הלאומי. "אין לי שום ספק שהשטח הזה יהיה בעתיד התנחלות. לקרוא למקום כזה גן לאומי זה תרגיל כדי להפקיע את האדמות".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "שם התוכנית, אשר נתן פקח שטח ברשות, ביטא את הקושי המתמשך לבצע את פעולות האכיפה באזור. מדובר בבחירת מילים לא מוצלחת, שאינה משקפת את הלך הרוח ברשות הטבע והגנים. בעתיד נקפיד בבחירת שמות לתוכניות. התנצלותנו בפני מי שאולי נפגע משם התוכנית".