הקץ למונופול הגברי על הכשרות בארץ? בינואר הקרוב יתחילו להכשיר בעיר נשים לעבודה כמשגיחות כשרות, כחלק ממיזם מיוחד של מדרשת אמונה. ההכשרה תיעשה במסגרת קורס מקיף של המדרשה שיכלול 180-150 שעות לימוד ובסופו תקבל כל משתתפת תעודה ממדרשת אמונה שמכשירה אותה להשגיח על מטבחים בארץ.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

ברבנות הראשית לישראל עדיין לא העניקו אישור רשמי ליוזמה, אך אומרים שיסכימו להכשיר משגיחות רק לאחר שיגובש תקנון מסודר שיאפשר את השתלבותן בתחום. מתחת לפני השטח כבר מתחילה לבעבע ההתנגדות. גורם ברבנות: "עלה חשש שארגוני נשים עומדים מאחורי הרעיון כדי לדחוק את הממסד ההלכתי"."מי נמצא במטבח כל יום?"
עם תמיכה או בלעדיה, המדרשה לא מחכה לרבנות הראשית והחליטה לפתוח את הקורס בכל מקרה. "עד לפני כשנתיים, מי שהפעילה את משגיחי הכשרות במלונות, מסעדות, בתי חולים ועוד היתה הרבנות המקומית באותה עיר", אומר דובר תנועת אמונה איציק רט. לדבריו, לפני כשנתיים נכנס לתוקף חוק לפיו הרבנות הראשית לישראל היא זו שרשאית להחליט מי מוסמך להשגיח על הכשרות.

"פנינו בזמנו לרבנות הראשית וביקשנו לפתוח קורס לנשים", מספר רט. "בדרכים לא פורמליות התברר לנו שהרבנות לא תאשר לנו לפתוח את הקורס. לא ויתרנו ובנינו מערכת שלמה של קורס, בדיוק כמו זה שהגברים לומדים. הלכות בשר חלב, הכשרת בשר, הכשרת כלים, מצוות התלויות בארץ, שבת במטבח הביתי והמוסדי ושמירת כשרות במלונות, בתי חולים ומסעדות. לא החסרנו דבר מהקורסים הגבריים ובכל זאת התעלמו מפניותינו".

צוות המדרשה שלח בקשה שנייה לרבנות הראשית, הפעם באופן פורמלי יותר. "שלחנו להם מכתב שבו אמרנו שיהיה אך טבעי לפתוח קורס משגיחות כשרות, אבל הם התעלמו מאיתנו שוב", מסביר רט. "אבל מי נמצא במטבח כל היום? מי ממליח את הבשר? מי מפריד בין החלב לבשר? מי בורר את האורז והחומוס? הגברים או הנשים? אנחנו לא מבינים למה הרבנות הראשית מערימה עלינו קשיים - הרי בכל מקום מי שנמצא במטבח היא האישה. היא יודעת את ההלכות לא פחות טוב מהגברים".

רט מוסיף כי התנגדות חריפה לקידום נשים לתפקידים בעלי השפעה מבחינה הלכתית נרשמה כבר לפני עשרים שנה, אבל אז אף אחד גם לא חשב שתהיה אי פעם טוענת רבנית - עורכת דין - בבתי הדין הרבניים.

"הרבנים צועדים אחורה"
גם יושבת ראש 'אמונה', ליאורה מינקה, לא חוסכת ביקורת מהרבנות. לדבריה, אם לא יוענק אישור רבני לקיום הקורס, הם לא יהססו להגיע עד לבית המשפט העליון. "מה שלא יעשה השכל, יתבקש בג"ץ לקבוע", היא אומרת.

"'חדש אסור מן התורה' הוא מטבע לשון שהפך בעולם החרדי לביטוי של התנגדות לכל חידוש, לכל התפתחות טכנולוגית או מודרנית, גם אם אין איסור הלכתי. בדיקת חרקים בירקות, הקפדה על דיני חלב ובשר - האם משהו מאלה נשגב מבינתן של נשים? ברור שלא. האם קיים איסור הלכתי שאישה תעבוד בחדר אוכל או במטבח? האם מופרך הרעיון שאישה תיכנס למטבח של מסעדה, בית חולים, אולם אירועים או בית אבות כדי לפתוח מקררים ולעקוב אחר חומרי הגלם והתערובות? השאלות האלו היפותטיות והתשובות להן ברורות", מוסיפה מינקה.

והן?
"לצערנו, יש רבנים לא משכילים שלא מצליחים לעמוד בקצב החיים. במנהרת הזמן הם צועדים בטעות לאחור. רק לאחרונה שמענו התבטאויות של רבנים שלא משלימים עדיין עם העובדה שנשים יודעות ללכת בעצמן לקלפי, יודעות להצביע להשפיע ולפעמים רוצות גם להיבחר ומצליחות לשמש נציגות ציבור מעולות, יותר מגברים רבים.

"עברנו משוכות גדולות מאלה ואין לי שום ספק שנעבור גם את זאת, כדי שבסופו של דבר יתווספו מקומות עבודה לנשים והן תבאנה לידי ביטוי את אישיותן, כישוריהן ותרומתן הסגולית גם לתחום זה של הכשרות במרחב הציבורי. מעשיהם ומחדליהם של הרבנים, בעיקר אלה שמשמשים בתפקידים ממלכתיים, הם שיקרבו אותם והם שירחיקו אותם".

במדרשה מספרים שההיענות ליוזמה מעודדת מאוד. מאז שפורסם הקורס לראשונה ביום ראשון השבוע כבר נרשמו אליו עשר נשים.

מי ששמחה לשמוע על פתיחתו של קורס משגיחות הכשרות היא עליזה הוכשטד מאפרת, אחת מהנשים הראשונות במדינה שעסקו במקצוע הזה. "אני חושבת שזה מצוין שסוף סוף נפתח קורס לנשים בלבד, שנים אני רצתי בין מכללות שונות שעשו קורסים למשגיחי כשרות לבנים בלבד ואמרתי שכדאי לפתוח קורסים גם למשגיחות כשרות. לצערי לא כל כך התייחסו אליי", היא מספרת. "כיום אני עובדה במועצה הדתית של אפרת בצוות של משגיחי הכשרות. אני גם נוסעת הרבה פעמים לכנסים והשתלמויות של משגיחי כשרות בארצות הברית".

בלשכת הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר טענו השבוע שהרבנות תהיה מוכנה להכשיר את המשגיחות החדשות והוסיפו שהם רק מבקשים עוד קצת זמן כדי לגבש, באמצעות ועדה מסודרת, תקנון שיאפשר את השתל