אבן הפינה למקווה בגבעת משואה טרם הונחה, אך המקום ממשיך לעשות כותרות. השבוע החליטה ועדת ההקצבות העירונית להוריד מסדר היום את העברת 8,000 השקלים שהעירייה החליטה להקצות למינהל קהילתי גנים (קריית מנחם וגבעת משואה) עבור מצויינות. מדובר במעין פרס הניתן למינהלים קהילתיים על פעילותם הקהילתית ועל התנהלותם הכספית התקינה.

ידיעות נוספות בנושא:
כך החלה הפרשה בגבעת משואה
מה קרה שניסו לבנות מקווה בבית הכרם?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מי שיזם את הורדת הנושא מסדר היום הוא סגן ראש העירייה דוד הדרי, המשמש גם כיו"ר סיעת המפד"ל, המנסה במהלך ארבע השנים האחרונות לקדם את בניית המקווה בגבעת משואה. ניסיונות אלו לא נוחלים הצלחה בינתיים, זאת בשל העובדה כי הם נתקלים בהתנגדות המינהל הקהילתי לפרוייקט, מנימוקים שלטענתם הם ענייניים לחלוטין וקשורים בטובת השכונה.
הדרי ניצל את העובדה כי בכל מהלך הישיבה של אחת הוועדות החשובות נכחו שלושה חברים בלבד; הוא, היו"ר החרדי שלמה רוזנשטיין וסגן ראש העירייה פפה אללו שהיה הנציג החילוני היחיד.

הדרי הבהיר לנוכחים כי יש להוריד את ההקצבה מסדר היום. "לא מגיעה לשכונה ההקצבה וודאי שלא פרס על מצוינות כי הם מתנגדים להקמת המקווה" הוא מסביר. לדעתו חבר גם רוזנשטיין שהסכים עם הסבריו של הדרי: "אין להעביר את ההקצבה בתנאים האלה" מוסיף רוזנשטיין. לא הועילה התנגדותו של אללו שטען כי מדובר בנקמנות אישית.

נושא המענק התגלגל מכאן למגרשו של ראש העירייה ניר ברקת, שיכול להעלות אותו בישיבת המועצה האמורה להתקיים ביום חמישי בשבוע הבא. שם, אם יהיה רוב פלורליסטי, ההחלטה יכולה להתהפך.

המינהל הקהילתי הודיע לאחרונה על התנגדותו לבניית מקווה בשכונה. המהלך מגובה לטענת מנהליו בעמדת התושבים החילוניים, שאומרים כי לשכונה אין כל צורך במקווה. לדבריהם הקמת מוסד כזה בשכונה החילונית תפגע בה ותרחיק ממנה את הציבור שאינו שומר מסורת.

בניגוד לעמדת החילונים, נשות גבעת משואה הדתיות טוענות שמדובר במבנה חיוני. במכתב שנשלח לעירייה בחתימת 600 נשים המתגוררות בשכונה, נכתב כי "אמנם אורח חיינו אינו כזה שמוגדר על ידי רוב החברה כדתי, אולם מנקודת המבט שלנו המקווה הוא עניין יהודי, ורבות מאיתנו משתמשות בו כפי שמקובל ביהדות מדורי דורות". הנשים הוסיפו במכתבן כי הן אינן מבינות את התנגדות להקמת המקווה, שכן בנייתו תעניק לשכונה מבנה ציבור נוסף לטובת כלל האוכלוסייה.

בקשתן זוכה לגיבוי של הדרי שכאמור מנסה לקדם את הבנייה כבר שנים. במינהל הקהילתי אומרים מנגד שהמקווה מיותר מאחר שבמרחק של ק"מ אחד בלבד מהכניסה לשכונה פועל מקווה אחר שמשרת כיום את התושבות ועונה על הדרישות.

בשכונה אף טוענים כי מדובר בעתודה הקרקעית האחרונה שנותרה בשכונה ובמינהל מייעדים את הקרקע הזו לבניית אודיטוריום שישרת את כלל התושבים.

במינהל הקהילתי הגיבו בצורה תמוהה להחלטה שלא להעניק את מענק המצויינות. יו"ר המינהל אייל משה שחרר הצהרה אירונית: "המינהל הקהילתי קיבל בברכה את החלטת הדרג המקצועי. החלטה זו נעשתה בעקבות מחקר מקיף אשר כולל סקר תושבים. אני שמח כי תושבי קהילת גנים נותנים אימון במינהל הקהילתי".

הדרי בתגובה: אכן הקצבת המצוינות לא מגיעה לשכונה בגלל התנגדותה למקווה".

בעירייה טענו כי הנושא נמצא בבדיקה.