מסתמן: ראש העירייה ניר ברקת יחזור בו מההצעה לגבות ארנונה מחניונים ללא תשלום. בישיבת הקואליציה העירונית בשבוע שעבר הציג ברקת את מתווה צו הארנונה לשנת 2013, שעל פי החלטת ועדת הכספים של הכנסת תעריפיה אמורים לעלות ב־2.3 אחוז לכל תושב.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בישיבה הביעו סגניו של ברקת, פפה אללו ויצחק פינדרוס, את מחאתם על ההחלטה לגבות ארנונה מחניונים שלא דורשים כסף בכניסה. בין המתנגדים להצעתו של ברקת היה גם חבר סיעתו רמי לוי, שטען כי הארנונה בירושלים היא מהגבוהות בישראל. "בסופו של דבר, גביית הארנונה מהחניונים תיפול על הצרכנים", אומר לוי השבוע. "המחירים יעלו בקניונים כך שהצרכנים יממנו את הארנונה באופן עקיף".

על פי הצעת הגבייה של ברקת, העירייה תחל לגבות 30 שקל למ"ר מחניונים שעד היום נהנו מפטור מארנונה מאחר שלא גבו כסף מלקוחותיהם.

הארנונה על החניונים הניבה בשנה האחרונה חמישה מיליוני שקלים שנכנסו לקופת העירייה. היתה זו החלטה לצד אחרות, שנועדו להגדיל את הכנסותיה של העירייה מגביית ארנונה ב־50 מיליון שקל בשנת 2012.

"טעינו בשנה שעברה כשאישרנו את הארנונה בחניונים", מודה אללו. "זו לא סיבה לחזור על הטעות הזו שוב". לבסוף עשו הלחצים את שלהם וברקת התחייב לבחון שוב את הנושא. אם הוא ייעתר לדרישת חברי הקואליציה, ברקת ייאלץ במקביל לאתר מקורות הכנסה אחרים.

כדי למנוע אפשרות של פגיעה בכיסם של התושבים, ברקת נמצא במגעים עם משרדי ממשלה שונים בבקשה לקבל אישור לגבות ארנונה כפולה מבעלי דירות הרפאים בעיר, בקשה שאם תאושר עשויה להכניס לעירייה כשמונה מיליוני שקלים.

העיריה בתגובה: "ההחלטה התקבלה ואושרה כבר בשנה שעברה ע"י העירייה, משרד האוצר ומשרד הפנים וכלל אינה נמצאת על סדר היום. מדובר בהחלטה מידתית באופן דומה לנעשה בערים אחרות, אשר תביא לגידול במקומות החניה בעיר לרווחת התושבים".