חוות דעת של מומחה בתחום הכתות בישראל: יש להגדיר את נשות השלים (המכונות "הטליבאן") כת - ולהוציאן אל מחוץ לחוק. מחבר המסמך, ד"ר גבי זהר, ממליץ בפני רשויות הרווחה והאכיפה להיאבק בקבוצה הקיצונית במסגרת תקנות וחוקים חדשים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"אנשי הקבוצה מחייבים משמעת נוקשה ואורח חיים סגפני והתנזרותי קיצוני, התואם התנהלות בכתות, ומנטרלים כל רצון עצמאי וגילויים של אוטונומיה אישית בכל תחומי חייהם", כתב ד"ר זהר בחוות הדעת. "אין ספק שאלמלא היה מדובר בקהילה דתית חרדית, שבראשה אושיה דתית רבנית, היא היתה מוגדרת כת ללא שהיות".קבוצת נשות השלים, כשמה, מורכבת מנשים רבות שבעקבות השפעה שהיו נתונות לה החלו ללבוש שכבות רבות של בגדים רחבים במסגרת חוקי צניעות נוקשים במיוחד - ובנוסף לעטות על עצמן של, שיכסה את פניהן וחלק נכבד מגופן. ראשי קהילת נשות השלים קבעו סדרת כללים מחמירה, משפילה ולעתים רבות משפילה מדי.

הרבה לפני כתיבת הדו"ח הנוכחי, התנהלותה של קבוצת נשות השלים משכה את תשומת לבו של הציבור הישראלי. כיום, על פי הערכות שונות הקבוצה מונה כעשרת אלפים נשים מהקהילה החרדית במאה שערים ובבית שמש. ב־2008 נקשרה הקבוצה לפרשת 'אמא טאליבן', שחשפה התעללות מתמשכת של אם המשתייכת לקבוצה בילדיה, שכללה - מלבד הזנחה חמורה - הכאות באמצעות כבל חשמלי, כיבוי סיגריות על גופם וגירוש מהבית.

ד"ר זהר, שהתחקה אחר הקבוצה הקיצונית, היה חבר בוועדה מיוחדת במשרד הרווחה שגיבשה בשנה שעברה דו"ח על הכתות בישראל. הדו"ח הועבר בזמנו לבית המשפט כחלק מההליכים המשפטיים נגד כת קיצונית. בסיומו של הדו"ח קבע ד"ר זהר כי חברי הקהילה נמצאים תחת משטר של צייתנות שמעודד סגידה לראשי הקהילה, שאינם מקובלים כלל בחברה החרדית שאליה הם משתייכים, כמו שלמה הלבראנץ.

בהמשך ניסה ד"ר זהר להבדיל בין קבוצת נשות השלים לשאר הפלגים בחברה החרדית. לדבריו, אף שהקבוצה מובלת בידי גורמים שמכתירים את עצמם רבנים, מדובר בחבורה קיצונית שצריכה להיחשב לכת.

מעדויות ותחקירים שנעשו בכלי התקשורת, ד"ר זהר מראה כי נשות השלים חיות תחת 'משטר' נוקשה, כאילו עברו שטיפת מוח והן אינן שולטות בגופן ובנפשן, ורק מעטות מהן לובשות את השלים מבחירה.

"חלק נכבד מהילדות המועברות לחינוכם הן נערות שעברו מצוקה אישית ומשפחתית קשה ונחשפו לקשיים פסיכולוגיים ועובדה זו מנוצלת על ידי ראשי הכת", מאשים ד"ר זהר בדו"ח את ראשי הקהילה הקיצונית.