כל מי שיבקר בתקופה הקרובה בבתי הספר התיכונים בעיר ירגיש היטב עד כמה קרוב יום הבחירות לכנסת. חברי כנסת ופוליטיקאים רבים מציפים את מוסדות החינוך בעיר, כשהם מפזרים תעמולה לכל עבר ומנהלים דיונים סוערים עם התלמידים.

עוד על החינוך בבירה:
מאיזה בית ספר מגיעים מירב המתגייסים?
משאל: בית הספר הטוב בעיר
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

המתמודדים, שלא מפספסים אף הזדמנות להשמיע את דעתם מעל כל במה אפשרית, מנסים בימים אלה להגיע לכמה שיותר בוחרים פוטנציאליים ויודעים שיוכלו למצוא אותם גם בבתי הספר התיכוניים. לרוב היוזמה לא מגיעה רק מחברי הכנסת אלא גם ממנח"י ומבתי הספר עצמם, שפועלים כדי לארגן מפגשים בין התלמידים לנבחרי הציבור


.
"אני חושבת שהשיח הפוליטי מעשיר מאוד את הילד, וההוכחה לכך היא שהתלמידים מראים התעניינות רבה", מסבירה מנהלת בית הספר התיכון מקיף גילה, נורית גביש.

פאנלים, עימותים ושיעורים
בין חברי הכנסת שיפקדו בשבועות הקרובים את מוסדות החינוך בבירה יופיעו פנים מוכרות לצד שמות מוכרים פחות. תלמידי 'הניסויי', למשל, יוכלו לשמוע את איש ההייטק הירושלמי אראל מרגלית, שנבחר למקום ה־14 ברשימת מפלגת העבודה. "אני זוכר שכשאני הייתי תלמיד תיכון ברנה קסין הגיעו לבית הספר הרבה פוליטיקאים במערכת הבחירות של 77'", הוא משחזר. "הגיעו לשם אריק שרון ויגאל ידין ועוד נציגים ממפלגות שונות. מאוד אהבתי את השיח הפוליטי והאזנתי לדיונים בקשב רב".

במקיף גילה יערכו פאנל מיוחד של חברי כנסת עבור תלמידי החטיבה העליונה. בין המשתתפים שכבר אישרו את בואם יהיו הניצב בדימוס מיקי לוי, ששימש כמפקד מחוז ירושלים ומתמודד כיום במפלגת 'יש עתיד' של יאיר לפיד; ד"ר אריה אלדד, שעבר לאחרונה למפלגת הימין 'עוצמה לישראל' של חבר הכנסת מיכאל בן־ארי; ומהצד השני של הקשת הפוליטית ביקשו בבית הספר להזמין את המתמודדת החדשה של מפלגת העבודה, אשת השמאל מרב מיכאלי.

בבית הספר הדתי הרטמן החליטו לערוך עימות מיוחד בין נציג מפלגת 'הבית היהודי' ח"כ אורי אורבך לבין מועמד מפלגת העבודה חילי טרופר. "הבחירה בשני מועמדים מהציונות הדתית, שנמצאים בשתי מפלגות בעלות אידיאולוגיה שונה מאוד נועדה לאפשר לתלמידים לבחון את הסוגיות המרכזיות שעל פיהן הם אמורים להכריע", אומרת רכזת החינוך החברתי בבית הספר דורית גלסר. "בפאנל המיוחד הזה ננסה למפות את הסוגיות המרכזיות שעומדות בלב מערכת הבחירות הנוכחית ולבחון את העמדות השונות ביחס אליה".

בבית הספר תל"י בית חינוך החליטו על יוזמה מעניינת ושונה. מלבד עימותים ופאנלים בחרו להזמין נבחר ציבור אחד שיעביר שיעור באזרחות לתלמידי התיכון. מי שנבחרה בסופו של דבר היא חברת הכנסת עינת וילף (סיעת העצמאות), שהגיעה למוסד החינוכי ביום שני האחרון והרצתה בפני התלמידים על שיטת הממשל בישראל ועל הבחירות.

אזרחות דרך הסמרטפון
אך מתברר שלא כולם אוהבים את מצעד חברי הכנסת. גורמים במערכת החינוך בעיר טוענים שאמנם יש חשיבות רבה לחינוך בני הנוער בנושא הבחירות והדמוקרטיה, אך זה אינו מחייב לאפשר נוכחות של דברי תעמולה במוסדות עצמם, מה גם שמרבית התלמידים כלל לא יוכלו להצביע בבחירות הנוכחיות.

את התשובה למבקרים הללו נותן אראל מרגלית. "הקול בקלפי חשוב מאוד", הוא טוען, "אך לא פחות מכך חשוב שתלמידי התיכון בעיר ובארץ כולה יהיו מעורבים בשיח הפוליטי".

נוסף על המפגשים עם חברי הכנסת אפשר למצוא לא מעט יוזמות אחרות של מורים בבתי הספר בעיר שקשורות למערכת הבחירות. אמנון רבינוביץ', מורה לאזרחות בבית הספר זיו, מצא דרך מקורית לאתגר את תלמידיו. באחד השיעורים בשבוע שעבר הוא דרש מהם להוציא מהתיקים את מכשירי הטלפון הניידים - מעשה שבדרך כלל נאסר עליהם במהלך השיעור - ושלח אותם לגלוש לאתר 'כנסת פתוחה' ולסקור את פעילות חברי הכנסת במהלך כהונתם.

"תוך פחות מחמש דקות הם בחרו חברי כנסת וראו בדיוק מה הם עשו או לא עשו במהלך כהונתם", הוא מספר. "הם גילו מי חוקק מה, מי קם בבוקר לוועדת החינוך של הכנסת ומי לא הגיע למשכן כל השנה. והם גילו איזו מפלגה באמת קידמה את החינוך הציבורי, את הספורט, את הצדק החברתי או כל דבר אחר".

בתיכון שליד האוניברסיטה הלכו צעד נוסף הלאה והחליטו לערוך מדגם בחירות אמיתי. "במשך הרבה שנים ערכנו פאנלים ופגישות פוליטיות עם חברי כנסת שהגיעו לשוחח עם התלמידים" מספר רכז האזרחות אריק פרידמן. "השנה הרגשנו שהתלמידים מתייחסים לנושא בצורה פסיבית מדי בהיעדר הכנה מספיקה".