סוגיה חדשה שעלולה לעורר לא מעט כאבי ראש לישראל עלתה השבוע בעקבות השינוי במעמדה של הרשות הפלסטינית למדינה משקיפה באו"ם: האם מעמדה החדש עלול לטרפד את יכולתה של עיריית ירושלים להוציא ולבצע צווי הריסה במזרח ירושלים. הסיבה: הרשות רואה בצעדו של האו"ם לא רק את ההכרה במדינה פלסטינית, אלא גם במדינה שבירתה היא מזרח ירושלים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כיום קיימים צווי הריסה ליותר מ־11 אלף מבנים בחלק המזרחי של ירושלים בלבד, כאשר מפעם לפעם העירייה מבצעת הריסות בפועל. אלא שמאז בחירתו של ברק אובמה לנשיאות ארה"ב ביצעה העירייה רק 11 הריסות ב־2010, ונראה כי גם בשנה שעברה המספר לא עלה.לטענת יו"ר הוועד נגד הריסת מבנים, מאיר מרגלית, הסטטוס המשפטי החדש של הרשות, שהיא כבר אינה רשות אלא מעין מדינה, יכול לשנות את הכללים בנושא.

גם באגודה לזכויות האדם בודקים בימים אלו את ההשלכות המשפטיות של המעמד החדש של הרשות. לכל הצדדים ברור כי בכל הקשור למתן שירותים ישירים, כמו איסוף אשפה ושיפוץ תשתיות, רק גוף בסדר גודל של העירייה מסוגל כיום לספק אותם. אולם שאלת זכויות האדם תיבחן.

במטה האו"ם שבארמון הנציב אישרו בפני "ידיעות ירושלים" כי היתה פנייה בעניין מעמדם של צווי ההריסה והיא נבדקת בימים אלו.

או"ם שמום?
לפני כחמישה חודשים הגיעה סוגיית הבנייה במזרח ירושלים למועצת הביטחון של האו"ם. עיריית ירושלים התבקשה לענות על סדרה של שאלות המתייחסות לעמדתה בנוגע לבנייה לערבים במזרח העיר. מדובר בטענות שהעלה נציג אונר"א במהלך פאנל שהתייחס לתלונות שהגיעו לאו"ם על הקשיים שעמם נאלצים להתמודד תושבי מזרח העיר המבקשים לבנות בית.

לאחר הדיון פנה משרד החוץ לעירייה כדי שזו תשיב על השאלות שעלו, כדי שיהיה אפשר להשיב בדיון במועצת הביטחון.

העירייה התייחסה במלוא הרצינות והגישה תשובה ארוכה למשרד החוץ, שבה הדגישה כי החל מהקדנציה הנוכחית (של ניר ברקת; צ"מ) מושקע מאמץ ניכר לשפר את איכות חייהם של תושבי העיר, יהודים וערבים כאחד - כדי לצמצם את הפערים בין השכונות בדגש על מזרח העיר.

ראש הסגל של ברקת, מיכל שלם, אף הדגישה כי צמצום הפערים נעשה "לאחר הזנחה מתמשכת של יותר מארבעה עשורים".

בכיכר ספרא הדגישו אז כי בגלל תופעת הבנייה הבלתי חוקית יש קושי לספק שירותים כמו חינוך ותחבורה. מבנים לא חוקיים אלו פוגעים גם בקופה העירונית, שכן בעליהם אינם מדווחים על הבנייה ועל שטחה הריאלי של הדירה. כעת נראה כי עלול להיות קושי נוסף בכל הקשור למלחמה הארוכה בבנייה הבלתי חוקית.

ראש העירייה ניסה בעבר להכשיר אלפי דירות לא חוקיות במזרח העיר, אלא שגם הערבים התנגדו לתוכנית, שכן היא כללה הקמת אתר תיירות בסילוואן. לטענת הערבים, הדבר היה מונע מהם להתפתח על פי הקצב הטבעי של גידול האוכלוסייה.

העירייה בתגובה: "העירייה תמשיך לאכוף את חוקי המדינה, החלים בכל שטחה המוניציפלי של ירושלים".