צרורות של יריות הדהדו ביום חמישי שעבר ברחבי שכונת הגבעה הצרפתית. "חשבנו שפרצה מלחמה", אומר אחד התושבים השבוע. עד מהרה התברר כי הקולות מגיעים מהכפר הערבי השכן עיסאוויה, שם הפגינו כ־50 תושבים למען סאמר עיסוואי, אסיר ביטחוני מהכפר השובת רעב מזה זמן רב. המפגינים התהלכו בסמטאות עיסאוויה במשך כשעה, כשהם רעולי פנים, חמושים וקוראים "אללה אכבר".

עוד על מזרח ירושלים:
אתר הפורנו ששיגע את האזור
התוכנית שהבעירה את מזרח העיר
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

האווירה הלוחמנית של שכניהם הערבים הסעירה את תושבי הגבעה הצרפתית, שנועדו שעות אחדות לאחר מכן עם מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יוסי פריינטי, ועם צמרת הפיקוד במחוז. בפגישה סיפרו התושבים על תחושת הפחד ששוררת בשכונה בעקבות ריבוי האירועים הפליליים, שאליהם הצטרפה התהלוכה בעיסאוויה.במשטרה טוענים כי כוחות הבטחון ליוו את ההפגנה וכי היא עברה ללא אירועים חריגים. אך גורם בכיר במשטרה, שמעורה בפרטי הסיפור, דווקא מצדיק את החשש של התושבים. "צריך לעשות מעשה, כי מה שקורה שם זה תוהו ובוהו", הוא אומר. "לממ"ז החדש יש עבודה רבה. בעיסאוויה אין עדיין אנשים שיכולים לקחת את העניינים לידיים ובאמת לדאוג לצרכים הבסיסיים של התושבים שם, שסובלים מדור אחרי דור של הזנחה".

רוצים תגבורת
לאחרונה מתחזקת הדרישה בשכונה לסגור את שלוש הכניסות מהכפר - האחת נמצאת במרכז השכונה סמוך לבית הספר ג'ינוגלי, השנייה ליד האוניברסיטה העברית, והשלישית בכביש הישן היורד למעלה אדומים. תושבי הגבעה הצרפתית דורשים לאפשר רק דרך גישה אחת לשכונה - מכביש מעלה אדומים.

בעקבות התהלוכה, שאותה סימנו בגבעה הצרפתית כעליית מדרגה, דרשו התושבים מניצב פריינטי בפגישה עמו להגביר את הנוכחות במקום ולהחזיר את תחושת הביטחון לשכונה.
הדרישה הראשונה של התושבים היתה להעתיק את תחנת המשטרה ממעונות אידלסון למיקום מרכזי יותר בשכונה.

ניצב פריינטי הסכים עם התושבים וביקש שיאתרו מבנה ראוי סמוך למרכז המסחרי, שאליו תועבר תחנת המשטרה. התושבים אף מחו על כך שבימי שישי בערב צעירים מעיסאוויה נוהגים במכוניותיהם בפראות ובאופן המסכן חיי אדם, כשהם עוצרים בחריקת בלמים מרעישה ומפחידה. הממ"ז הבטיח כי הנושא יטופל והשכונה תתוגבר באנשי משטרה בימי שישי בערב.
מפקד המחוז ביקש באותו מעמד כי התושבים יתנדבו למשמר האזרחי. הוא הבטיח כי ככל שיהיו יותר מתנדבים כך יגדיל את מספר השוטרים במקום.

מוכתר הכפר דרוויש דרוויש: "אני איש של שלום. אינני רוצה תהלוכות, אבל מה לעשות, יש פה כאלה. צריך לציין שהם לא הגיעו לגבעה הצרפתית, הכל נשאר בתוך עיסאוויה. לכל עם יש את המסתערבים שלו".
העירייה: "אנו מתייחסים בחומרה למעשי האלימות האחרונים. אגף חירום וביטחון פועל בתיאום מלא עם משטרת ירושלים והמינהל הקהילתי ומסייע לפעילות המבצעית ולהגברת תחושת הביטחון. הטיפול במפירי הסדר נעשה באמצעות המשטרה כפי שמחייב החוק".

משטרת ירושלים: "כל הנושאים שהועלו בפגישה של מפקד המחוז עם ועד תושבי השכונה יטופלו. מעבר לכך, מצפים במשטרה, כפי שהובטח על ידי ועד השכונה, להתנדבותם של התושבים למשמר האזרחי. אנו מביעים תמיהה על ניסיונם של גורמים בשכונה להלהיט את הרוחות ולהפיץ שמועות על תהלוכה וירי של אש חיה כביכול בכפר עיסאוויה, בזמן שמדובר בתהלוכה שלוותה על ידי כוחות משטרה ולוחמי מג"ב משייח' ג'ראח אל תוך הכפר, שעברה ללא אירועים חריגים".