עשרות תלמידים בבתי ספר תיכון בירושלים משתמשים לאחרונה בסיגריה אלקטרונית ויוצרים בעיה קשה עבור הצוות הניהולי. הסיבה: למרות שהיא אינה מכילה ניקוטין, מנהלי בתי ספר רבים בעיר אוסרים על השימוש בה בטענה כי זה לא נראה טוב מבחינה חינוכית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

תלמיד תיכון שמנסה להיגמל מעישון: "אני לא מבין מה רוצים מאיתנו. אומרים לנו שלעשן זה לא בריא ומצד שני שני לא נותנים לנו להשתמש בסיגריות הללו, שאמורות לגמול אותנו מעישון".

מאז נכנסה הסיגריה האלקטרונית לשוק, עשרות תלמידים בעיר החלו להשתמש בה, חלקם להנאה וחלקם בניסיון להיגמל מעישון. "אני מעשן באופן פעיל כבר למעלה משנתיים", מספר תלמיד מאחד התיכונים בעיר. "לאחר ששמעתי על הסיגריה האלקטרונית החלטתי ביחד עם עוד שני חברים לרכוש אותה מכיוון ששמעתי שדרכה אפשר להיגמל מעישון סיגריות רגילות".

אלא שלמרות העובדה שהסיגריה החדשה אינה מזיקה לבריאות, בבתי ספר רבים בעיר החליטו לאסור את השימוש בה בין כותלי המוסד החינוכי. "יש כאן בעיה", אמר השבוע אחד ממנהלי התיכונים בעיר. "מצד אחד התלמידים חושבים שהסיגריה לא מזיקה, למרות שבפרסומים השונים בתקשורת דיברו לא פעם על הסכנות שבה. מצד שני, להכניס סיגריה או דמוי סיגריה לבית הספר, זה לא נראה טוב מבחינה חינוכית".

גם עמנואל זילברמן, מנהל תל"י בית חינוך, אסר על תלמידיו להשתמש בסיגריה החדשה. "לדעתי עישון בגיל הזה הוא עניין חברתי ולא נובע רק מהרצון לעשן", הוא מנסה להסביר את ההחלטה שלו. "יש כאן קוד התנהגות שיכול להיפרץ. גם מורה שיפנה אליי וירצה לעשן את הסיגריה האלקטרונית בחדר המורים אני אאסור עליו".

התלמידים, לעומת זאת, טוענים שהסיגריה הזו לא מזיקה ואין סיבה שמנהלי בתי הספר בעיר לא יאשרו להם לעשן אותה בתוך המבנים. "אם היא לא בריאה כמו שמנהלי בתי הספר אומרים, אז למה משרד הבריאות לא מחייב את הספקים של אותן סיגריות לכתוב עליהן את הסכנות כמו שהוא מחייב את הספקים של הסיגריות הרגילות?", שאל השבוע אחד מהם.

את הסיגריה האלקטרונית ניתן לרכוש כמעט בכל פיצוצייה בעיר. המוכרים, כך מסתבר, לא שואלים את הנערים יותר מדי שאלות. "לא שאלו אותי אפילו בן כמה אני", אומר תלמיד שרכש לאחרונה את הסיגריה המדוברת. "שילמתי לו, הוא הסביר לי איך משתמשים וזהו".