טיהור הארץ מעמי כנען בתקופת יהושע בן נון, הניאוף של דוד המלך עם בת שבע או גניבת הבכורה של יעקב מאחיו עשיו? כל אלה נושאים שהמורים לתנ"ך בארץ נמנעו מלדון בהם בכיתה. אולם בכנס מיוחד שייערך ביום חמישי הקרוב באוניברסיטה העברית עם 200 מורים לתנ"ך מרחבי הארץ, חלקם מתכנית רביבים של ה'עברית', יעלו את כל הסוגיות הפוליטיות והערכיות במקרא שמעוררות ביקורת.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הכנס ייערך בשיתוף משרד החינוך ובהשתתפות חוקרים מהאוניברסיטה העברית ומאוניברסיטת בר אילן.

מנהל תכנית החינוך של רביבים ד"ר אהרון דיטשר: "בשנים האחרונות אנחנו מקבלים יותר ויותר פניות מבוגרי תכנית רביבים שמבקשים מאיתנו ייעוץ כיצד להתמודד עם סוגיות אתיות ומוסריות שעולות מצד התלמידים בשיעורי התנ"ך.

תלמידים, בעיקר חילונים, לא מפחדים לשאול שאלות קשות והם לא יסכימו לקבל תשובות מתחמקות. המורים לא צריכים לטאטא מתחת לשטיח סוגיות מוסריות נפיצות אלא ללמוד מאותם ימים על ימינו".

לדברים מצטרפת גילי קוגלר, מנחה בתכנית רביבים ומורה לתנ"ך בתיכון קשת בירושלים. "בתקופת בן גוריון ספר יהושע הועלה על נס, אבל לאחר מלחמת ששת הימים משרד החינוך הסיר מתכנית הלימודים את מרבית הספר כדי שהתלמידים לא יעסקו בסוגיות מוסריות הנוגעות לכיבוש. לדעתי, חשוב לעסוק בשיעורי התנ"ך בנושאים רגישים גם אם הדבר עלול להוביל לויכוחים פוליטיים בכיתה".