הציבור הירושלמי אוהב להתלונן. מי שיכול להעיד כי המשפט הזה הוא אמת לאמיתה הם עובדי המוקד העירוני בעיר, שמקבלים בכל יום עשרות פניות ותלונות מכל רחבי הבירה בעניינים דחופים ומהותיים יותר, וגם בעניינים הזויים ומצחיקים שמספקים להם אתנחתא קומית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

אסופה של פניות ביזאריות שהגיעו אל המוקד העירוני עד עתה מוכיחה: הירושלמים לא ישקלו פעמיים אם לפנות אל המוקד. עקבות של דינוזאורים בלב שכונת רחביה, עכברושים שמזנקים מתוך האסלה ותלונה על כך שהחיות בגן החיות התנ"כי מאוד עצובות - זהו חלק ממגוון הפניות שמתקבלות במוקד העירוני, וידם של הירושלמים, ככל הנראה, עוד נטויה.השבוע אפילו זכו כמה מהתושבים בתעודה אמיתית, שמעידה כי הם "תושבים מעורבים", כאלה שגילו אכפתיות ומעורבות חברתית ופנו הכי הרבה למוקד 106 של העירייה. אחת מהם היא מרי לייבלר (65), שדורגה ראשונה עם לא פחות מ־123 פניות למוקד. "אני מאמינה שדברים קטנים יכולים לעשות הבדל", היא אומרת. ואכן, הדברים הקטנים, ובעיקר המוזרים, הם אלה שעושים את ההבדל.

שלג על עירי
שיא תקופת הקיץ, הטמפרטורה אינה יורדת מתחת ל־30 מעלות, ובמוקד העירוני מקבלים שיחת טלפון מפתיעה. בצד השני של הקו נמצאת תושבת העיר שנשבעת כי ברחוב הפסגה שבשכונת בית וגן יש ערימת שלג. "זה היה אחד הימים החמים בשנה, ואפילו בלילה היו 28 מעלות", אומרים במוקד, ובכל זאת החליטו שם שלא להתעלם מהתלונה ושלחו עובד עירייה למקום. מהר מאוד הוא הבין כי לא מדובר בגשם קפוא אלא בתושב של השכונה שככל הנראה החליט לגרוס כמויות אדירות של נייר ויצר את הערימה הלבנה.

בפנייה אחרת שהגיעה אל המוקד דיווחה ירושלמית כי בעלה יצא לדווש על אופניו בהרי יהודה ונתקע באחת העליות. הפונה שאלה את נציג המוקד אם אפשר לשלוח אל בעלה עובד שידחוף אותו בעליות לבירה. אחרי בירור קצר בנוגע לסוג האופניים הצליחו עובדי המוקד לתת טיפים הכרחיים לפונה. עובד מיוחד מטעם העירייה לא נשלח.

מקרה נוסף שבו החליטו במוקד לוותר על שליחת נציג מטעם אירע לפני כמה חודשים, אז התקשרה תושבת העיר אל המוקד העירוני והצהירה כי מצאה צואה על מפתן ביתה וביקשה לשלוח לשם עובד מטעם העירייה כדי שיזהה באיזו צואה מדובר.

ולפנייה הבאה: תלונה על איכות המים בירושלים. לאחרונה התקשר תושב העיר אל המוקד העירוני ושאל מה קרה למים בירושלים. לטענת הפונה, כששתה קפה שחור הוא הרגיש טעם חמוץ, וכך קרה גם כשהכין לעצמו קפה נמס עם חלב. במוקד ניסו לאתר את מקור הבעיה, ורק כעבור כמה דקות נזכר התושב כי הכניס מי מלח לקומקום כדי להמיס את האבנית.

ערפדים וחיות אחרות
גם המגזר החרדי מככב במוקד העירוני. אפרת גורן, שעבדה במשך חמש שנים וחצי במוקד וכיום מנהלת את הפורטל הארגוני במרכז לאיכות השירות, מספרת כי התרחשות משעשעת קרתה לפני כחודש בקרב התושבים החרדים בירושלים.

במהלך תרגיל ארצי של פיקוד העורף נשמעה אזעקה. התושבים שהאזינו לכלי התקשורת ידעו כי מדובר בתרגיל ולא התייחסו לקולות הצופרים. אך בשכונות החרדיות התמונה היתה הפוכה וחלק מהתושבים חשבו כי נפתחה מלחמה. וכך, מספר לא מבוטל של משפחות נכנסו למקלטים עם ילדיהן ושהו שם החל מהשעה 11 בבוקר, הזמן שבו נשמעה האזעקה. בשעה שש בערב החלו להגיע אל המוקד העירוני טלפונים מתושבים חרדים, ששאלו אם הסתיימה המלחמה ואפשר לצאת מהמקלט.

מכאן לגנים בירושלים. תושבת העיר התקשרה אל המוקד בקיץ האחרון, היישר מתא השירותים בגן העצמאות, ודיווחה כי נתקעה בבית השימוש. כשנציג המוקד שאל אם היא רוצה שישלח עובד כדי לחלצה, היא הרגיעה אותו ואמרה שאין צורך למהר כי יש ברשותה די חומר קריאה להעביר את הזמן.

גם כיכר צרפת נכנסה לרשימת התלונות. אישה חרדית שפנתה אל המוקד סיפרה על גבר שמתרחץ במזרקה שבכיכר כשהוא כמעט עירום. עובדי עירייה שמיהרו למקום מצאו שם צעיר תמהוני מתקלח כשהוא לבוש בתחתוני בוקסר. במקרה דומה התקשרה קבוצת חרדים למוקד כדי לדווח על צעירה המשתזפת בביקיני בגן סאקר. ואם בענייני צניעות עסקינן, אחת התושבות התלוננה על כך שבכל פעם שהיא עוברת בגן סאקר היא מבחינה בגנן שעכוזו מבצבץ ממכנסיו בכל פעם שהוא מתכופף, וזה "גועל נפש" מבחינתה.

ומעניין ממשי לדמיוני: לאחרונה הגיעה תלונה מצעירה היסטרית, שטענה כי ערפדים תוקפים אותה. תושב אחר דיווח שגילה עקבות של דינוזאורים בלב רחביה, ופונה אחר, שהגיע לגן החיות התנ"כי ביום חם בשעת צהריים, טען כי "כל החיות נראות לו רדומות או משועממות או לא בקו הבריאות".

אם נישאר בנושא של בעלי החיים, תושבת העיר שמצאה גורי כלבים ברחוב שאלה את המוקד אם העירייה מחזיקה חלב של כלבות כדי להאכיל אותם. תושב אחר התלונן כי ננשך בידי השפן של שכנו,