"במשך שלוש שנים הסתובבנו בין אולמות בתי המשפט. היינו במחוזי ובשלום וגם בבית המשפט העליון ביקרנו. יותר מעשרה שופטים דנו בתיק הזה. הבן שלי אמר לי: 'אבא, תאמין לי שלא נגעתי בה'. בנקודה הזו החלטתי שאני יוצא למלחמת עולם כדי לטהר את השם של הבן שלי, שהואשם באונס שלא ביצע", כך אומר אביו של אחד משני הנערים הירושלמים שהואשמו באונס של בת גילם לפני כשלוש שנים. השבוע, בסיומו של קרב עיקש שעלה לכל אחת מהמשפחות מאות אלפי שקלים, הם נשמו סוף סוף לרווחה אחרי שהפרקליטות החליטה לחזור בה מכתב האישום ובית משפט השלום בתל אביב החליט על זיכויים של שני הנערים.


עוד ידיעות בנושא אונס:
החשוד באונס: בן 14
מה קרה לחשוד באונס בארומה?
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"את המאבק הזה סיימנו, אבל זה לא סוף הסיפור", אומר אביו של אחד הנערים, שכבר מסמן את הקרב הבא. "אנחנו מתכוונים לתבוע את המשטרה, משרד החינוך ומנהל בית הספר שבו למד בני בזמן הפרשה".


"זה ילך בכוח"
הפרשה, שנחשפה בפברואר 2010, זעזעה את מערכת החינוך בעיר. תלמיד חטיבת ביניים בעיר בן 14 הואשם על ידי פרקליטות המחוז באונס של נערה. חברו הואשם בסיוע לאונס. השניים הכחישו את המיוחס להם, אך רק השבוע זכתה גרסתם לגיבוי של בית משפט השלום בתל אביב. כל זאת לאחר דיון מחדש שנערך בפרקליטות, לאחר שנשמעו חלק מהעדויות שהצביעו על כך שהתיק אינו עומד בסף סיכוי סביר להרשעה.
את היום שבו התפוצצה הפרשה לא ישכחו המשפחות לעולם. "הייתי בבית, השעה היתה 9:30 בבוקר. מנהל בית הספר שבו למד בני התקשר אלי ואמר לי: 'שמע, הגיעו שוטרים לבית הספר לעצור את הבן שלך, תגיע לתחנת משטרת מוריה'", משחזר אביו של אחד הנאשמים. "לא הבנתי מה קרה. אף פעם לא היינו בתחנת משטרה, בטח לא הבן שלי. בתוך עשרים דקות הגעתי לתחנת המשטרה בתלפיות. לא ידעתי במה מדובר, אבל חשבתי שהילד מעורב בקטטה בין ילדים, משהו שעושים עליו 'נו נו נו' וזהו. לא תיארתי לעצמי שבאותו יום הילד שלי יופיע בכל מהדורות החדשות וידביקו לו כינוי של אנס. 'נערי הקפוצ'ונים' קראו להם באותה התקופה".

זמן קצר לאחר ששני הנערים נעצרו הוחלט להגיש נגדם כתב אישום. על פי כתב האישום, ב־22 בפברואר 2010 ישבו השניים בביתו של בגיר שהכירו, ובמהלך שיחה בין השלושה התרברבו הנאשמים שהם מכירים נערה בת גילם שתעשה כל מה שאחד מהם יורה לה לעשות. על פי כתב האישום ביקש אחד הנערים מהבגיר להסיע אותם לבית סבתה של הנערה.

על פי האישומים, שני הנערים והבגיר הסיעו אותה לפארק גילה ושם אחד הנאשמים אנס אותה כשחברו סייע לו באמצעות סכין. אביה של הנערה סיפר אז בריאיון ל"ידיעות ירושלים": "עשרים הדקות האלו שינו לנו את כל החיים. היא ילדה שלא הסתובבה בחוץ. היא לא התלבשה או התנהגה בצורה פרובוקטיבית, ילדה תמימה".
"היה כאן מעשה נורא, הכי חמור שאפשר לתאר", אמרה אז אימה של הנערה. "הופכים את הקורבן לנאשמת".

אלא שלטענת הנערים הסיפור היה שונה. ברגע שהם הגיעו לפארק הם התפצלו ורק אחד מהם נשאר עם הנערה ולא תקף אותה מינית.

"נפל עלי בניין שלם"
התלונה שהגישה הצעירה במשטרה הפכה בן רגע את עולמם של שני הנערים ומשפחותיהם. "שלפו את הבן שלי מבית הספר כאשר כולם מסתכלים עליו", מספרת אמו של הנער שנאשם בסיוע לאונס. "לקחו אותו לבית המעצר במגרש הרוסים. הרגשתי שנפל עלי בניין שלם ורק אחרי שלוש שנים צוות החילוץ הצליח לחלץ אותנו".

הנערים נלקחו לחקירה במשטרה, ושם לטענתם חילצו מהם הודאה תחת לחץ. "בתחנת המשטרה שאלו את הנער אם יש לו עורך דין", מסביר פרקליטו של הנאשם המרכזי בפרשה, עו"ד קובי קמר. "איך אפשר לשאול ילד בן 14 אם יש לו עורך דין? השוטרים גם אמרו לנער שאם הוא יודה באונס המתלוננת הדבר ייטיב עמו, אז הוא הודה. לחצו עליו. אבל איך הוא ידע מה לומר ואיך הוא אנס? לשם כך נתנו לו לקרוא את העדות של המתלוננת. אז היתה להם הודאה ואיתה הם יצאו והגישו כתב אישום".

הנאשם המרכזי מנסה גם הוא להסביר את ההודאה שלו באשמה. "עד המקרה הזה מעולם לא שוחחתי עם שוטר. פתאום מכניסים אותך לחדר חקירות ושישה שוטרים חוקרים אותך", הוא מספר השבוע. "אתה לא מבין כלום ואומר 'כן' על כל דבר שאומרים לך. זה לחץ מטורף שגם מבוגרים לא יכולים לעמוד בו".
לאחר שנעצר לשלושה ימים נשלח הנאשם המרכזי לקרובי משפחתו ביישוב מחוץ לבירה לשלושה שבועות. "בזמן הזה היינו בדיכאון מאוד גדול. אפשר היה לשטוף את הבית מהדמעות של אשתי. רצינו לאכול ולא יכולנו. אשתי נעדרה הרבה מהעבודה מרוב בושה. לא פרסמו את השם והתמונה של הבן שלי, אבל אי אפשר להסתיר דברים כאלה מהמעגלים הקרובים אליך".


לאחר 'הגלות מירושלים' נשלח הנער למעצר בית של יותר משבעה חודשים. "זו היתה הת