האוניברסיטה העברית החליטה למנות יועץ לנשיא לענייני מיעוטים. במסגרת תפקידו יעסוק היועץ בקידום התלמידים בני המיעוטים במוסדות האקדמיים. לתפקיד החדש מונה פרופ' נאיף ג'רוס, מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה.

עוד על ערבים ויהודים בקמפוס:
המסגד החדש של האוניברסיטה העברית
תלונה על הסתה נגד הסטודנטים הערבים
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לאחרונה קיים קרע בין הסטודנטים הערבים לסטודנטים היהודים באוניברסיטה על רקע מבצע "עמוד ענן", ולא פעם אירעו בתחומי הקמפוס מקרי אלימות מילולית ואלימות פיזית בין הצדדים. במהלך המבצע אף נעצרו ארבעה סטודנטים ערבים מהאוניברסיטה במהלך הפגנה שלטענת המשטרה התקיימה ללא אישור. בנוסף, לא פעם התלוננו סטודנטים ערבים בעברית שהנהלת האוניברסיטה לא מתחשבת בצרכיהם ולעיתים אף קובעת להם מבחנים במהלך צום הרמדאן.ההחלטה על התפקיד החדש הגיעה בעקבות הכרעת ות"ת (ועדת תכנון ותקצוב) של המועצה להשכלה גבוהה לקדם את הנגשת תלמידי המיעוטים במוסדות אקדמיים. במסגרתה יפעל פרופ' ג'רוס יחד עם דיקן הסטודנטים, פרופ' אודי שביט, שהתמנה לפני מספר שבועות לתפקיד הרקטור.

"התוכנית לקידום הנגישות היא היקפית ומתייחסת לכל שנותיו של הסטודנט באוניברסיטה, החל משלב המכינה ועד לתארים מתקדמים ואף מציאת תעסוקה", הסביר השבוע פרופ' ג'רוס. "המטרה שלי היא להוציא את התוכנית הזו לפועל. נפעל להחזרת חוקרים בני מיעוטים שיצאו לפוסט דוקטורט בחו"ל כדי לשלב אותם בסגל האוניברסיטה בעתיד. במקביל, אנחנו מקימים מכינה לבני מיעוטים בת שישה שבועות, שתתחיל לפני הסמסטר הראשון בשנה הבאה".

סגנית הרקטור, פרופ' אורנה קופרמן, מוסיפה: "כיום קיימת יחידה לקידום ערבים בדיקנט הסטודנטים, ופרופ' ג'רוס יפעל עימה בשיתוף פעולה. בנוסף לפעולות שתסייענה לסטודנטים הערבים, כמו תרגום אתר האוניברסיטה לשפה הערבית או הרחבת מערך היועצים, אנו מקווים להגדיל את שיעור הערבים בקרב הסטודנטים וחברי הסגל האקדמי והמנהלי, ולהרחיב את מגוון מקצועות הלימוד שאליהם פונים סטודנטים ערבים".

במסגרת הוועדה, הוגשו מספר תוכניות לעריכת ביקורים בבתי ספר של בני מיעוטים בגליל ובירושלים, תוכניות לייעוץ ועזרה לתלמידי שנה ראשונה ותואר ראשון, הן מבחינה לימודית והן מבחינת השתלבות והתמצאות בקמפוס, סיוע במציאת תעסוקה בתחום הטכנולוגי ובהיי-טק ועוד.

במסגרת הרצון לחזק את היחסים בין יהודים לערבים תגיש השבוע האוניברסיטה הצעה לערוך ביקור של אנשי סגל ושל סטודנטים לתארים מתקדמים בבית הספר הדו לשוני בירושלים שם לומדים יחד יהודים וערבים.

נשיא האוניברסיטה, פרופ' מנחם בן ששון: "האוניברסיטה רואה בשילוב בני מיעוטים והנגשת הלימודים הגבוהים לציבור יעד לאומי, וזהו אחד מהעקרונות המובילים אותה. מינויו של פרופ' ג'רוס יאפשר לנו אף להרחיב את פעילותינו בנושא זה".