מלכה מעיין, אשתו של מנכ"ל העירייה לשעבר יאיר מעיין, היא הזוכה במכרז להקמת מעונות אגרון בצוותא עם חברת שפיר. כך מתברר השבוע. גורמים בעירייה מתחו ביקורת על הזכייה וטענו כי מעיין היה מעורב בפרויקט בעת שהעניין נדון בהנהלת העירייה. מעיין בתגובה: "הייתי מעורב בפרויקט אבל לא בכל הקשור למכרז שלו".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

התוכנית להקמת המעונות אושרה עוד ב־2007. אלא שבתקופתו של ראש העירייה אורי לופוליאנסקי היא דשדשה במקום. לא היה ברור כיצד ייצא המכרז, זאת בזמן שגם החרדים דורשים נתח מהפרויקט העתידי.

ב־2009 (כאשר יאיר מעיין כבר שימש מנכ"ל העירייה) החליט ראש העירייה הנוכחי ניר ברקת כי המיזם יהיה בשיטת BOT וכי הוא יהיה מיועד למעונות סטודנטים. מרגע ההחלטה על כך הועבר קידום התוכנית לחברה העירונית עדן. מעיין השתתף בכמה דיונים בפרויקט.לפני כמה שבועות פגש מעיין בפרויקט בשנית, כאשר החברה הנמצאת בבעלותה הרשמית של אשתו ('מעיין פרויקטים ותשתיות לאומיות') זכתה עם שפיר במיזם ההקמה. החברה של מעיין תחזיק ב־15 אחוז מן הבעלות על המיזם ואילו שפיר תחזיק בכל השאר.

מדובר בתוכנית לבניית מעונות למאות סטודנטים, פרי יוזמה של עיריית ירושלים, בשיתוף משרד ראש הממשלה והרל"י (הרשות לפיתוח ירושלים).

במתחם, סמוך לנחלת שבעה, מתוכננות כ־200 מיטות ללינת סטודנטים, עם אפשרות להגדיל בעתיד את מספר המיטות בעשרות יחידות נוספות. בחזית מתוכנן מתחם אשר יחבר את הפונקציות המסחריות שיוקמו בו לאגפי המגורים וייצור חזית מסחרית לרחוב.

לאחר אישורה של התוכנית הסטטוטורית קודם הפרויקט במתווה של מכרז BOT. במתווה כזה היזם הזוכה יקים את המבנה ויתפעל אותו כמעונות סטודנטים לאורך תקופה של 25 שנה. בסיומה יוחזר המבנה לעיריית ירושלים. בשלב הראשון פורסם מכרז (בינואר 2011) שפנה למוסדות האקדמיים בירושלים ואיפשר להם להתמודד על קבלת מתחם מגורים לשימוש תלמידיהם. במכרז זכתה האקדמיה לאמנות בצלאל.

בשלב השני נבחרו החברות שפיר הנדסה אזרחית וימית ומעיין פרויקטים ותשתיות לאומיות, שזכו במכרז להקמה ולתפעול של המתחם. החברות הללו, יחד עם בצלאל, יהיו אחראים מול הסטודנטים על כל הצדדים המינהליים בהפעלת המתחם. העבודות להקמת מתחם מגורי הסטודנטים יחלו בתוך כשנה.

מעיין בתגובה: "ראשית עברו כבר שנתיים מאז עזבתי את העירייה כאשר תקופת הצינון המחויבת היא שנה.

"כמו כן, אני נפגשתי עם הפרויקט בשלב מקדמי כשעוד לא היה ברור למה הוא מיועד. עם כניסת ברקת לתפקיד ראש העירייה התקיימו דיונים בנושא, אבל כל השלב המסחרי־כלכלי של הפרויקט נעשה לאחר שעזבתי את כיכר ספרא, כך שאין לי שום יתרון יחסי במכרז. בכל מקרה, הזכייה שלנו הביאה לחיסכון גדול לעירייה. אנחנו ביקשנו מענק הקמה של מיליון שקל, בעוד המתמודד הנוסף במכרז ביקש סכום של 40 מיליון שקל".