הגזרה מתחממת: לאחרונה נרשמה החרפה במעשי ההתנכלות לתושבים היהודים באזור מזרח ירושלים. רק ביום חמישי שעבר ריססו בני מיעוטים כתובות נגד יהודי המתגורר בעיר דוד. "XXX, תג מחיר, אנחנו נרצח אותך, זהו יומך האחרון", כתבו.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בנוסף לכך, גורמים בחברה המאבטחת את התושבים היהודים מסרו השבוע כי מיד לאחר מבצע עמוד ענן בעזה הושלכו לא מעט בקבוקי תבערה על 'בית החושן', הסמוך להר הזיתים. "בקבוקי התבערה שנזרקים לעבר בתי יהודים במזרח העיר הם לא דבר חדש, אלא שהפעם הם הכילו מסמרים חדים", אומרים בחברה. "יש כאן עליית מדרגה, גם בתעוזה שלהם וגם במקצועיות שלהם. במזל, במקרה הזה לא היו נפגעים".על פי הערכות בקרב גורמי ביטחון שונים, אם האירועים האחרונים יתלקחו לידי התקוממות רחבה - היא צפויה להתחיל משכונת עיסאוויה, שם מתעוררות קבוצות פלסטיניות קיצוניות. בתחילת החודש פורסם ב-mynet על הפגנה חמושה שנערכה בכפר וגרמה לפאניקה בקרב תושבי הגבעה הצרפתית. גם השבוע נערכה הפגנה למען שחרורו של תושב הכפר סאמר עיסוואי.

"יש תחושה שההזנחה בשכונות הערביות הפכה את האזורים האלה לשטחי הפקר", אומר גורם בכיר במזרח העיר. "יש מי שמנצל את הוואקום הזה, כמו אנשי חמאס ופת"ח. הם מבצעים כאן פעילות במסווה תרבותי ודתי, אך בפועל מדובר בפעילות פוליטית לכל דבר שמטרתה לגייס את תושבי מזרח העיר ליום הדין.

"התפלגות התנועות בשכונות הערביות מראה שהחזית הדמוקרטית והחזית העממית פועלות בעיסאוויה; בצפון העיר - בשועפאט ובבית חנינא - שולט הפת"ח; ובדרום ירושלים חולשים קיצונים של החמאס".
"הם מאוד פעילים במזרח העיר", אומר הגורם הבכיר. "יש להם מועדונים, מקומות מפגש ואפילו קבוצת כדורגל ולהקות ריקודים. הם רוצים לוודא שישראל תיסוג ממזרח ירושלים ועל כן הם מאמנים את כל הפעילים להיות למעשה חיילים מטעמם".

בתוך כך, הרשות הפלסטינית חותרת בעצמה תחת השלטון הישראלי. כך, למשל, בכנס כלכלי גדול שהתקיים השבוע במזרח העיר דנו אנשי עסקים ערבים איך להשקיע במזרח ירושלים במטרה לשמור על אופייה הערבי והאסלאמי. "לישראל יש בעיה להתמודד עם זה", מוסיף הגורם הבכיר. "כולם יודעים מה המטרה אבל לישראל אין כלים. זה גם לא נראה טוב לאסור על מפגש כלכלי. ישראל הפקירה את מזרח ירושלים ויש מי שמנצל את המצב הזה. אם אמבולנס מפחד להיכנס לשכונה ערבית ללא ליווי של מג"ב, זה אומר שהממסד הישראלי נחלש בעיניי התושבים".

השתתף בהכנת הידיעה: אחמד אסמר