עמותה התנדבותית לתרפיה במוזיקה נמצאת בסכנת סגירה. הסיבה: העירייה דורשת ממנהלת העמותה, שפועלת כבר יותר מ־20 שנה, להעביר רטרואקטיבית את דמי השימוש עבור המקלטים שהקצתה לה בעיר, בסך 3,500 שקל לשנה. מנהלת העמותה, רבקה פלדמן (84): "אינני מנסה להתחמק מתשלום, אך ייקח זמן רב עד שאוכל לגייס את הסכומים שדורשים בעירייה".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

פלדמן הקימה את העמותה 'קרן השתלמות לריפוי במוזיקה' לפני יותר מ־20 שנה. היא עלתה לישראל מארגנטינה בסוף שנות ה־60 וכמרפאה במוזיקה החליטה להקים בתי ספר לטיפול באמצעות מוזיקה לילדים הסובלים ממוגבלויות שונות. בעירייה התרשמו לטובה מהיוזמה ואפשרו לעמותה לפעול משני מקלטים בעיר, בקרית יובל ובקטמון."קיבלתי לידיים שני מקלטים מוזנחים ומסריחים והשקעתי יותר מ־200 אלף שקל בשיפוצם, כולל בניית רמפה מיוחדת לנכים ברחוב פלמ"ח", מספרת פלדמן השבוע. בעזרת תרומות היא רכשה כלי נגינה לעמותה, כמו שני פסנתרי כנף, כינורות, סקסופונים, צ'לו וקסילופונים.

התשלום עבור השיעורים עומד על סכום של 400 שקל בחודש. ילדים ממשפחות המוכרות על ידי לשכות הרווחה מקבלים את השיעורים בחינם. לטענת פלדמן, במהלך השנים פנתה אליה העירייה פעמיים וביקשה שתעביר לה דמי שימוש עבור שני המקלטים. "אין לי כל כוונה להתחמק מתשלום", היא מבהירה. "אנו משלמים ארנונה מלאה עבור שני המקלטים ומתחזקים אותם. אבל ביקשנו מהעירייה להתחשב בעובדה שהמקום מתקיים מתרומות, שבשנים האחרונות אני מתקשה לגייס".

חבר המועצה מאיר תורג'מן פנה למנכ"ל העירייה, יוסי היימן, וביקש להתחשב במפעל חייה של פלדמן ובתרומתה לירושלים. הוא טוען כי היימן ענה לו כי "לא ניתן לפטור את העמותה מתשלום" וכי מחלקת הנכסים העלתה הצעות לפריסת החוב כדי להקל על העמותה, אולם העמותה לא נענתה להן עד כה.

מנגד, פלדמן טוענת שפנתה כמה פעמים לעירייה וביקשה להסדיר את החוב. "אמרו שמדובר בעשרות אלפי שקלים ובכך לא נוכל לעמוד לצערי. כל המפעל יירד לטמיון", היא אומרת. "אמרו לי בעירייה: 'תמכרי פסנתר כנף אחד ותשלמי את דמי השימוש'. כששמעתי את זה פרצתי בבכי".

העירייה: "אנו רואים חשיבות רבה בפעילות העמותה שמפעילה גברת פלדמן ועושים כל מאמץ לאפשר את המשך הפעילות במקלט, אף שמשנת 1995 העמותה לא שילמה דמי שימוש בהתאם לחוזה ולאישור מועצת העירייה. לאורך השנים ניסתה העירייה פעמים רבות להסדיר את התשלום מול העמותה ואף העלתה הצעות לפריסה נוחה של החוב. בנוסף נאמר לנציגי העמותה כי הסדרת התשלום וחתימה על חוזה העירייה ימנעו את פינוי הנכס.

"העירייה הציעה לעמותה את כל האפשרויות הקיימות במטרה להסדיר את הנושא וכמוצא אחרון היא נאלצת לנקוט הליכים נוספים. יש לציין כי כל עמותה שפועלת לצורכי ציבור משלמת דמי שימוש לעירייה עבור המבנה הציבורי שבו היא פועלת".