עובד מדינה נאשם כי ניצל את מצוקתה של קשישה תושבת העיר, העביר לידיו את דירתה ומכר אותה שלא כדין. בית משפט השלום בירושלים קבע כי הנאשם ישלם פיצויים בסך 670 אלף שקל.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

התובעת היא אישה מבוגרת, ילידת שנת 1930, הסובלת מבעיות בריאות ובכלל זה דימנסיה שאובחנה אצלה בשנת 2009. בזמן מעשה ההונאה היא התגוררה בבית אבות אך בבעלותה היתה דירה בשכונת בקעה, שבה התגורר בנה המתקיים מקצבת המוסד לביטוח לאומי. הנתבע, שגר בשכנות לבנה של הקשישה, התקרב אליה ואל בנה, כשהוא מסייע בפעולות יומיומיות ורוכש את אמונה.

לאחר מכן החתים עובד המדינה את הקשישה שלא כדין על העברת דירתה על שמו ועל מסמכים שלפיהם קיבלה סכומי כסף אשר מעולם לא הגיעו לידיה. לבסוף מכר הנאשם את דירתה בשכונת בקעה בירושלים, כשהוא מרוויח מאות אלפי שקלים שלא כדין. בנוסף הוא רכש עבורה דירה במעלה אדומים בסכום מגוחך ביחס לשווי של ביתה בבקעה.

הקשישה, שיוצגה בידי המרכז הישראלי לאפוטרופסות - הקרן לטיפול בחסויים, באמצעות עו"ד סימה סלע פלקס, תבעה את עובד המדינה בבית משפט השלום בעיר. בית המשפט בראשות השופט יצחק שמעוני קבע לפני כשבוע כי על עובד המדינה לשלם לקשישה סך של 670 אלף שקל.

עוד קבע השופט כי "נוכח התנהלותו ועדותו השקרית של הנתבע, תשקול עורכת הדין של החסויה אם יש מקום להעביר העתק מפסק הדין לנציבות שירות המדינה, בשל היותו של הנתבע עובד מדינה".

המרכז הישראלי לאפוטרופסות הוא תאגיד שהוקם בשנת 1977 על ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים כדי לטפל בענייניהם של חסויים ולשמור על כספם, רכושם וזכויותיהם.

ד"ר זאב פרידמן, מנכ"ל המרכז הישראלי לאפוטרופסות: "תפקידנו לפרוס רשת הגנה על זכויותיהם וצורכיהם של אנשים חסרי ישע, שעלולים ליפול קורבן לניצול כלכלי וגופני. אנו פועלים ללא פשרות ובדבקות במשימה לתיקון עוולות של ניצול ציני של אנשים חלשים בחברה. אנו מנסים כמיטב יכולתנו להביא לאנשים אלו מעט מן האור, המגרש הרבה מן החושך שבקרבנו".