ימים אחדים עברו מאז שנחתם הסכם ההפעלה המחודש של בית החולים ביקור חולים על ידי המרכז הרפואי שערי צדק - ונדמה כאילו המוסד הרפואי הירושלמי הוותיק הופקר לחלוטין. המחלקות נטושות, האבטחה לקויה, אין כל פיקוח על מתן התרופות, וציוד רפואי שאמור להישמר סטרילי נותר פזור במסדרונות. גם תיקי מטופלים נותרו פתוחים לעין כל ודגימות דם חשופות לא זכו להשגחה מהצוות של שערי צדק. רק כמה מאנשיו הסתובבו במחלקה הפנימית כדי למלא דוחות על הציוד החסר במקום.

עוד ידיעות על המוסד הרפואי ההיסטורי:
מה עשה מנכ"ל בית החולים?
מגוחך: בית חולים עם 15 מטופלים
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

אווירת עבודה? אף שסגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר שאופציית המיזוג עם שערי צדק היתה האפשרות הטובה ביותר שעמדה בפניהם, ניכר שביקור חולים עדיין זקוק להחייאה דחופה. ביום ראשון השבוע קיבלו 200 מעובדי המוסד הרפואי מכתבי פיטורים ומחלקות חיוניות כמו חדר המיון, כירורגיה ולב נסגרו בבת אחת.שממה והזנחה
מחלקת הילדים בבית החולים היתה השבוע חשוכה וריקה מאדם. איש לא טרח לנעול אותה וארגזים של ציוד רפואי הושארו במסדרון כשהם פתוחים ונגישים לכל דורש. על המדפים במטבח המחלקה נערמה אשפה רבה, אף על פי שתקנות משרד הבריאות דורשות שהמקום יהיה סטרילי במיוחד.

מדי פעם נכנסה למחלקה עובדת שמזלה שפר עליה ולא פוטרה, כדי לענות לטלפון שלא מפסיק לצלצל. היא הקפידה לעדכן את המתקשרים שהמחלקה סגורה ולהפנות אותם לבתי חולים אחרים בעיר. לדבריה, העובדות שנותרו בביקור חולים אינן שמחות ובבית החולים שוררת התחושה שהמוסד לעולם לא ישוב למסלולו. "אלה שמגיעים למחלקות שנסגרו באים בשביל לרוקן את המגירות שלהם. לאף אחד אין עוד חשק לעבוד אחרי הפיטורים שנפלו עליהם", סיפרה.

גם מכון השמיעה המצוי באותה קומה הושאר פתוח. צעיר חרדי ששוטט בבית החולים הגיע לגג, שנשאר גם הוא פתוח, ומצא בו מחסן חלופי שבו מאוחסנות המיטות של חדרי הניתוח ולידן מצעים ושמיכות - הכל זרוק ומוזנח. בעבר הורה משרד הבריאות לסגור את אחת המחלקות שהתגלו בה פגמים היגייניים וביקור חולים נאלץ לתקן את הליקויים כתנאי לפתיחתה מחדש.

מה נשאר, מה נסגר
ביום ראשון השבוע הגיעו העובדים לעבודתם כרגיל וגילו שהגורל המקצועי של כל אחד ואחד מהם הוכרע, לשבט או לחסד. עורך דין ונציג של הביטוח הלאומי מסרו להם את מכתבי הפיטורים ו־70 אחוז מהם הוזמנו לחתום על הסכם עבודה חדש בשערי צדק. מתשע המחלקות שפעלו בביקור חולים עד לאחרונה יישארו רק מחלקת היולדות, מחלקת הילודים והמחלקה פנימית. חדר המיון, מחלקת הילדים, המחלקה הכירורגית, מחלקת הנשים, מחלקת לב ומחלקת אף אוזן גרון ייסגרו, ורוב הפעילות בבניין הישן שבמרכז העיר תתייתר.להערכת גורם בכיר בביקור חולים, גם משרדי ההנהלה יועברו ממקומם בגלל צמצום הפעילות הכללית. נותרה עדיין פתוחה השאלה איך תימשך פעילות המחלקה הפנימית לאחר שחדר המיון נסגר. במסגרת הפתרון שעליו הוחלט השבוע, חולים יועברו מחדר המיון בקמפוס שערי צדק הרגיל למבנה של ביקור חולים.
בשערי צדק מסרבים להתייחס לנושא זה. גם משרד הבריאות שומר על עמימות ומסרב לפרסם את תוכן ארבעת ההסכמים שגובשו, כך שלא ידוע מהם התנאים שהוגדרו לשערי צדק לצורך הפעלת השלוחה החדשה שלו במרכז העיר. כמו כן לא ברור מדוע הסכים בעל הנכסים של ביקור חולים, ארקדי גאידמק, לאשר את השימוש החדש במבנים.

המיזוג התעכב עד השבוע בעיקר משום שלא היתה הסכמה על התקציב לתביעות רשלנות רפואיות שטרם הוגשו, שמוערך בכ־22 מיליון שקל. יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן גילה שרופאי ביקור חולים עבדו בלי כיסוי ביטוחי מאז שנת 2008, דבר שהעמיד אותם בפני סכנה לא מבוטלת של תביעות רשלנות.נוסף על ההכנסה החדשה הצפויה לשערי צדק מסיפוח מחלקת היולדות הרווחית, משרד הבריאות הקצה עוד מאה מיליון שקל לבניית המגדל הרפואי החדש בבית וגן, שיהפוך את שערי צדק למרכז רפואי גדול שיהיה מתחרה חזק להדסה. "יחד עם המחלקה המקבילה בשערי צדק נהפוך למערך היולדות הגדול ביותר בעולם המערבי, עם למעלה מ־20 אלף לידות בשנה", אמרו השבוע בשערי צדק.

שערי צדק: "קיבלנו ממפרק העמותה שמינה בית המשפט את בניין ביקור חולים עם ציוד ומסמכים מפוזרים. עם קבלת האחריות החל שערי צדק באורח אינטנסיבי באיסוף, ריכוז ונעילה של הציוד והמסמכים. המרכז הרפואי שערי צדק פועל להפעלת השלוחה בסטנדרטים גבוהים ונבחר למשימה זו לא בכדי".

משרד הבריאות: "תהליך המיזוג נעשה תוך בקרה וליווי של הצוותים הרפואיים והלוגיסטיים. לגבי הגג, קצין הביטחון בבית החולים הונחה להקפיד על נעילת הדלתות ובדיקתן. מינהל הרפואה במשרד הבריאות ולשכת הבריאות המחוזית ימשיכו לעקוב א