יוצאים למאבק: חלק מדיירי מתחם 'עץ חיים' סמוך לגשר המיתרים גילו לאחרונה כי במסגרת תוכנית 'הכניסה לעיר' יש כוונה לפנותם מדירותיהם. לדבריהם, שום גורם עירוני לא יצר איתם עד כה קשר בנושא כדי לדון איתם בתנאי הפינוי. על פרטי התוכנית הם קראו רק בעיתונות ובפרסומי הרשויות על אודות הפרויקט.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

13 דיירים מוגנים מתגוררים במתחם זה עשרות שנים. השבוע הם מספרים ל'בונוס' שהם החליטו לצאת למאבק והודיעו שיסרבו להתפנות מהמבנים כל עוד לא יימצאו להם פתרונות דיור הולמים באזור מגוריהם הנוכחי.שימור והריסה

כזכור, תוכנית 'רובע הכניסה לעיר' שנמצאת בהליכי אישור מתקדמים, היא גולת הכותרת של מהפכת התעסוקה והמשרדים שמתוכננת בעיר. לאחרונה נחתם ההסכם המבטיח את מימון הפרויקט, שבו ישקיעו משרד התחבורה, מינהל מקרקעי ישראל והעירייה כ־1.2 מיליארד שקל.

במסגרת התוכנית ייבנו כאלפיים חדרי מלון ו־14 מגדלי משרדים באזור בנייני האומה ושדרות שז"ר, בהיקף של כ־780 אלף מ"ר. המיזם יהפוך למרכז עירוני המשלב עסקים, מסחר, מלונאות ומוקדי תרבות ובילוי. הוא יכלול את תחנת האוטובוסים המרכזית, תחנות של שני קווי רכבת קלה, תחנת הרכבת הבין־עירונית המהירה וחניון חנה וסע.

מתחם 'עץ חיים', סמוך לגשר המיתרים, מוגדר בתוכנית כ'מתחם G' והוא כולל שלושה בניינים. משלושת הבניינים שמצויים בו, השניים הקרובים ביותר לרחוב יפו מיועדים לשימור ואילו המבנה השלישי, הרחוק מהרחוב הראשי, מיועד להריסה. לפי הוראות התוכנית, ייעוד המתחם החדש אמור להיות 'עירוני מעורב', כך שעל פי הוראות התוכנית הייעוד הזה אינו כולל שימוש למגורים.

המשמעות: על פי הוראות התוכנית חלק מהדיירים יפונו מהמקום, לא רק אלה שגרים בבניין המיועד להריסה אלא גם חלק מתושבי שני הבניינים האחרים המיועדים לשימור.

"דירה תמורת דירה"

הדיירים זועמים על כך שלדבריהם איש לא טרח להסב מבעוד מועד את תשומת לבם לתוכנית, במיוחד על רקע העובדה שהם יהיו הנפגעים הראשונים והעיקריים ממנה.

ציונה רינגל, דיירת מוגנת המתגוררת במקום יותר מ־27 שנה והיום מובילה את מאבק התושבים, אומרת כי "קראנו על התוכנית בכתבה בעיתון. לא פנו אלינו, לא דיברו איתנו - כלום. אם מישהו חושב שזה ילך בקלות, הוא טועה.

"למי שחושב שאפשר לייאש אותנו אנחנו אומרים, 'לא נתייאש'. מדובר בדיירים שמתגוררים עשרות שנים בדירות הללו".

רינגל מוסיפה כי ללא מתן פתרונות דיור הולמים באוזר ופיצויים ראויים, התושבים ייאבקו ויסרבו להתפנות. "אנחנו דורשים את מה ששלנו, דירה תמורת דירה", היא פוסקת, "לא נסכים להתפנות בכל מחיר. אנחנו רוצים פתרונות דיור באזור שלנו, איפה שאנחנו גרים - אף אחד לא יזרוק אותנו מפה לאחד היישובים בסביבה".

עו"ד אסף בוטח, שמייצג חלק מהדיירים: "העובדה שמתוכננת תוכנית שמשמעותה פינוי דיירים מבתיהם ואף הריסת חלק מהדירות אינה מתקבלת על הדעת. בכוונת מרשיי להביא לביטולה בכל דרך אפשרית".

גורם בכיר בעירייה מסר כי "הטענה שהועלתה על ידי הדיירים שהתוכנית משנה את ייעודה, מוצדקת על פניה. בעת שתוגש התנגדות היא תובא לדיון תוך הבנת צרכי הדיירים הגרים בדמי מפתח.

עוד מוסיף הגורם כי "הוועדה המחוזית היא שתכריע. בכל מקרה, בעירייה יש נכונות לפתור את הנושא".